Rezort obrany stále hľadá zdravotnícky personál na celoplošné testovanie obyvateľov na ochorenie Covid-19. Zdravotníci môžu pomáhať priamo vo svojom regióne. Záujemcovia môžu kontaktovať príslušné regionálne veliteľstvo telefonicky alebo e-mailom. Platí to aj v prípade, že sa už registrovali prostredníctvom formulára. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

,,Vyhrať nad nepriateľom môžeme iba spoločne a uvedomujeme si, že bez vás, zdravotníkov, to nepôjde. Pomôžte svojim najbližším, rodine, priateľom a známym priamo vo svojom regióne, buďte hrdinami týchto dní," vyzval zdravotníkov minister obrany Jaroslav Naď.

premiér Igor Matovič Marek Krajčí Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Podvod, zlyhanie a chaos. To je celoplošné testovanie premiéra Matoviča

Zdravotnícku časť odberného tímu bude tvoriť vždy jedna osoba z kategórie ,,A", ktorá realizuje výter. Túto kategóriu môže podľa platných predpisov vykonávať lekár, sestra, praktická sestra a zdravotnícky záchranár. ,,Okrem toho môžu výtery v tíme s osobou z kategórie ,,A" realizovať aj pôrodná asistentka, zdravotnícky laborant, študenti medicíny posledných ročníkov, študent ošetrovateľstva (2. a 3. ročník) a študent urgentnej zdravotnej starostlivosti (2. a 3. ročník - zdravotnícky záchranár)," vysvetľuje rezort.

Činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu, okrem realizácie výteru, môže vykonávať aj zubný lekár, farmaceut, fyzioterapeut, verejný zdravotník, nutričný terapeut, dentálna hygienička, rádiologický technik, zubný technik, technik pre zdravotnícke pomôcky, optometrista, farmaceutický laborant, masér, očný optik, ortopedický technik, zubný asistent, sanitár, logopéd, psychológ, liečebný pedagóg a laboratórny diagnostik.

Na snímke je minister obrany Jaroslav Naď počas tlačovej konferencie k prvému dňu testovania na Orave.
Neprehliadnite

Na testovanie bude vytvorených viac ako 5-tisíc odberných miest, vyhlásil J. Naď