Kabinet bude musieť podľa neho zvážiť, ako sa postaviť k tým, ktorí odmietajú pracovať. „Ktorým sa nechce pracovať a chcú si žiť pohodlný život zo sociálnych dávok,“ povedal.

Vláda sa podľa P. Pellegriniho musí zaoberať stratégiou, ako sa vysporiadať s nedostatkom pracovných síl. „Nechcem, aby nám firmy odchádzali zo Slovenska kvôli tomu, že musia odísť za pracovnou silou do iných krajín,“ povedal.

Buď podľa neho štát vyčerpá domáce možnosti pri získavaní pracovnej sily, a to sprísnením poskytovania sociálnych dávok pre tých, ktorí nechcú pracovať a motiváciou Slovákov pracujúcich v zahraničí vrátiť sa za prácou na Slovensko, alebo bude Slovensko odkázané na dovoz pracovnej sily zo zahraničia.

„Bol by som rád, keby sa ľudia radšej dobrovoľne zamestnali a naozaj pochopili, že lepšie je pracovať, ako sedieť doma,“ tvrdí premiér.

Stotisíc voľných miest

Minister hospodárstva Peter Žiga upozornil na to, že v niektorých regiónoch na západe Slovenska nezamestnanosť „v zásade nie je“ a sú regióny Slovenska, kde je nezamestnanosť vyššia a dosahuje okolo 10 percent. Poukázal na to, že na Slovensku je približne 150-tisíc nezamestnaných a okolo 100-tisíc voľných pracovných miest.

„Už len ten, kto nechce, nepracuje a potom treba prehodnotiť, či treba platiť dávku v nezamestnanosti za takých podmienok, ako sa platí,“ povedal. Podľa P. Žigu by mohol mať nezamestnaný tri mesiace na to, aby sa zamestnal. „Ak sa nezamestnáš, tak ti štát nebude platiť žiadne dávky,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Členovia Klubu 500 upozorňujú, že situácia s nedostatkom pracovných síl na Slovensku je neudržateľná a stretávajú sa s tým, že musia z dôvodu nedostatku pracovných síl odmietať niektoré zákazky.

Viacerí členovia tohto klubu naviac boli podľa svojich slov v minulosti nútení presunúť časť svojich zákaziek do svojich zahraničných spoločností. Slovenskej ekonomike neprospieva, ak je stále pre niektorých ľudí výhodnejšie nepracovať ako zamestnať sa.

„Vyjadrenia premiéra o vytváraní väčšieho tlaku na ľudí, ktorí nemajú chuť sa zamestnať prostredníctvom krátenia sociálnych dávok považujeme za krok správnym smerom. V dnešnej dobe skutočne nie je problém zamestnať každého, kto pracovať chce,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Podľa Klubu 500 by bolo tiež vhodné sa vrátiť k mechanizmu, ktorý platil v minulosti, kedy mali nárok na podporu ľudia, ktorí ukončili pracovný pomer dohodou, alebo dostali výpoveď od zamestnávateľa kvôli nadbytočnosti.

„Vyplácať podporu ľuďom, ktorí sa napríklad rozhodli odísť zo zamestnania z vlastnej vôle a oddychovať na štátnych dávkach je v dnešnej dobe zbytočný luxus,“ konštatoval T. Gregor.

Napriek týmto opatreniam však Klub 500 pripomína, že je dôležité zvažovať aj iné možnosti na zabezpečenie dostatku pracovnej sily na Slovensku. „Hovoríme najmä o urýchlení systému zamestnávania ľudí vo vybraných profesiách zo zahraničia,“ dodal T. Gregor.