MPoistenie pre prípad nakazenia sa ochorením Covid-19 sa stáva čoraz častejším príslušenstvom k pasom a nafukovačkám. To predstavuje pre poisťovne novú príležitosť, pretože čoraz viac krajín požaduje povinné poistenie pre prípad, že návštevník v nich ochorie.

V niektorých regiónoch narastá počet rezervácií leteniek, čo vyvoláva opatrné nádeje na oživenie letnej premávky. Zároveň sa však v turistických destináciách šíria obavy z nákladov, ak sa návštevník nakazí a ochorie na Covid-19. Viac než 12 krajín, či už je to Aruba alebo Thajsko, požaduje poistenie a podľa informácií agentúry Reuters aj jordánske úrady zvažujú podobnú požiadavku. Niektoré štáty podmieňujú vstup do krajiny uzatvorením poistenia na mieste alebo potvrdením o poistení, prípadne zvyšujú poplatok za vydanie víz.

JB 14 Frankfurt - Pasažier kráča cez terminál na medzinárodnom letisku vo Frankfurte nad Mohanom 26. januára 2021. Nemecká vláda zaviedla hraničné kontroly aj pre niektoré lety, ktoré majú výrazne obmedziť šírenie nového koronavírusu. Nemecká kancelárka a premiéri 16 spolkových krajín sa minulý týždeň dohodli na predĺžení čiastočného lockdownu najmenej do 14. februára a na zavedení povinného nosenia respirátorov triedy FFP2 v obchodoch a verejnej doprave. FOTO TASR/AP

A passenger walks through
Neprehliadnite

Rok 2021 bude pre cestovný ruch ešte horší ako ten predošlý

Konzultant pre oblasť zdravotného poistenia Robyn Ingle odhaduje hodnotu trhu všetkých typov cestovného poistenia pre ochorenie Covid-19 na 30 až 40 miliárd dolárovročne (25,13 až 33,51 miliardy eur). Na druhej strane však toto poistenie môže poisťovniam priniesť obrovské náklady, ak by nová vlna nákazy viedla k rozsiahlemu stornovaniu leteniek a dovoleniek alebo pokiaľ by poistenci ochoreli.

Poistenie pre ochorenie Covid-19 obvykle pokrýva lekárske náklady až do výšky 100-tisíc dolárov a môže zahŕňať testy na nový koronavírus alebo rôzne služby, napríklad evakuáciu, pohreb či kremáciu. Tieto poistky, ktoré poisťovne uviedli na trh už v polovici minulého roka, sa predávajú ako benefit k existujúcej poistnej zmluve alebo ako oddelené poistky s krytím ochorenia či karantény.