Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením Covid-19 je na Slovensku stabilizovaná, avšak mnohé štáty už čelia tretej vlne pandémie. Malo by sa na ňu pripraviť aj Slovensko. Vyhlásila Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.

Odborári varujú vládnych predstaviteľov, poslancov a všetkých kompetentných, aby v čase priaznivej epidemiologickej situácie „nezaspali na vavrínoch" a pripravili potrebné opatrenia na prípadnú tretiu vlnu vopred. KOZ navrhuje personálne posilniť regionálne úrady verejného zdravotníctva s cieľom zabezpečiť trasovanie kontaktov pozitívnych občanov. Taktiež vyzdvihuje potrebu využiť aplikáciu na trasovanie, ak je to možné.

Na snímke zľava prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Marián Magdoško a predseda odborového zväzu KOVO Emil Machyna počas tlačovej konferencie na tému - Starobný dôchodkový systém - návrh zmeny ústavného zákona z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka 24. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Plán obnovy podľa KOZ neobsahuje reformy, ktoré by podporili nové odvetvia

„Testovať obyvateľov len cielene, a to PCR testami, respektíve LAMP testami. Každý testovaný by mal dostať určitý manuál, čo robiť v prípade, že bude mať pozitívny test, zároveň by mal každý testovaný preventívne dostať respirátor," znie ďalšie odporúčanie odborárov. Navrhujú tiež aktualizovať liečebné protokoly pre zdravotné ambulancie.

Odporúčajú tiež zavedenie pandemickej OČR pre rodiča vo výške 100 percent jeho čistej mzdy v prípade, že školy a škôlky budú zatvorené z nariadenia štátu, a takisto zavedenie PN počas pandémie vo výške 100 percent čistej mzdy pre zamestnancov v prvej línii. Navrhujú, aby v prípade, že zamestnanci v prvej línii majú po prekonaní choroby trvalé následky, prípadne došlo k úmrtiu, mohli byť oni alebo ich pozostalí odškodnení.

Na snímke zľava podpredsedníčka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová, prezident KOZ Marián Magdoško, predseda odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna a podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková počas tlačovej konferencie na tému - Starobný dôchodkový systém - návrh zmeny ústavného zákona z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka 24. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Odborári predstavili desatoro opatrení na obnovu ekonomiky po pandémii

„Ak je vyhlásená pandémia, automaticky zrušiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na zdravotnícke a ochranné pomôcky, podporné vitamíny odporúčané lekármi," vymenovali odborári ďalšie z ich odporúčaní. Navrhujú tiež odpustiť úroky pri odklade splátok úverov v súvislosti s pandémiou a aktualizovať jednotlivé schémy pomoci pre zamestnancov, firmy, verejné podniky, živnostníkov či iné organizácie postihnuté rozhodnutím úradnej moci, ktoré nemôžu plnohodnotne vykonávať svoju činnosť.

Volajú tiež po pandemickej legislatíve, ktorá bude aplikovaná aj bez vyhlásenia núdzového stavu, vrátane aktualizácie Covid automatu. Takisto odporúčajú pokračovať vo vakcinácii, ale zmeniť stratégiu tak, aby si občania mohli vakcínu vybrať.