Turecko by malo sprísniť svoju menovú politiku a dať svojej centrálnej banke väčšiu nezávislosť. Uviedla to v piatok misia Medzinárodného menového fondu (MMF).

Jasné odporúčania pre centrálnu banku

Vyhlásenie misie MMF prichádza po jej návšteve v Istanbule a Ankare minulý mesiac. Svoju správu má predložiť výkonnej rade fondu v januári a následne MMF oficiálne zverejní svoje odporúčania.

„Na riešenie tureckých problémov odporučila misia zvýšenie úrokových sadzieb sprevádzané krokmi na posilnenie nezávislosti centrálnej banky," uviedol MMF v tlačovej správe. „Takéto kroky by pomohli znížiť infláciu trvalejšie a umožnili by časom opätovné vybudovanie devízových rezerv."

Devízové rezervy Turecka v ostatných rokoch prudko klesli v dôsledku intervencií na trhu a krízy tureckej meny.

Zatiaľ čo iní sadzby zvyšujú, Turci ich znižujú

Turecká centrálna banka v uplynulých troch mesiacoch znížila svoju úrokovú sadzbu celkovo o 350 bázických bodov na 10,5 percenta, pričom ďalšie zníženie sa očakáva tento mesiac, keďže prezident Recep Tayyip Erdogan nalieha na banku, aby do konca roka stlačila úrok na jednociferné percento.

Medziročná miera inflácie v Turecku sa pritom v októbri vyšplhala na 85,5 percenta, zatiaľ čo líra, ktorá vlani klesla oproti doláru o 44 percent, v tomto roku zatiaľ stratila ďalších 29 percent.

Postup tureckej centrálnej banky ostro kontrastuje s prístupom väčšiny ostatných bánk, ktoré sa snažia bojovať s vysokou infláciou sprísňovaním menovej politiky. Hlavným dôvodom je tlak prezidenta Erdogana, ktorý je dlhodobým kritikom vysokých úrokových sadzieb a v rozpore s tradičnou ekonomickou teóriou tvrdí, že vysoké úroky sú príčinou a nie brzdou vysokej inflácie. Erdogan od roku 2019 odvolal troch guvernérov centrálnej banky, ktorí sa pokúsili o konvenčnejší ekonomický kurz.

Ďalšie dôležité správy

A demonstrator, supporter of the right wing True Path Party or DYP, marches under a giant Turkish flag during a protest against France in front of the French Consulate in Istanbul, Turkey, Wednesday, Oct. 18, 2006. French lawmakers approved a bill that would criminalize denying the mass killings of Armenians by Ottoman Turks around the time of World War I amounted to genocide, but the bill still needs to be approved by the French Senate and the president to become law. The bill provoked great an
Neprehliadnite

Turecká inflácia sa v októbri zrýchlila, je najvyššia za štvrťstoročie