Je možné, že Rusko nebude schopné v dôsledku sankcií za vojnu na Ukrajine splácať svoje dlhy, svetovú finančnú krízu by to však vyvolať nemalo. Uviedla to šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rusko sankcie pociťuje

Ako uviedla v programe americkej televízie CBS „Face the Nation," sankcie uvalené Spojenými štátmi a ďalšími demokraciami už ruská ekonomika tvrdo pociťuje a v tomto roku sa v Rusku očakáva hlboká recesia. Navyše, sankcie obmedzujú schopnosti Moskvy, čo sa týka obsluhy dlhu. To znamená, že default Ruskej federácie už nie je „nepravdepodobný," dodala Georgievová.

Nová finančná kríza

Šéfka MMF však nepredpokladá, že by prípadný default vyvolal novú finančnú krízu. Na otázku, či default môže odštartovať svetovú finančnú krízu, odpovedala „v tejto chvíli nie".

Ako dodala, celková expozícia bánk voči ruskému trhu dosahuje približne 120 miliárd USD (90,99 miliardy eur). To síce nie je zanedbateľná suma, „systémovo dôležitá však nie je," uviedla šéfka MMF.

Ďalšie dôležité správy

Euro,Coins,Stacked,On,Each,Other,In,Different,Positions.
Neprehliadnite

Banky UniCredit a BNP Paribas uviedli podrobnosti o veľkosti ruskej expozície