Festival má zviditeľniť LGBTI ľudí, ktorí sa snažia zmeniť slovenskú spoločnosť k lepšiemu, a poukázať na to, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Aj aktuálny ôsmy ročník nadväzuje na podobné sprievody vo svete.

Mladí LGBTI ľudia odchádzajú do zahraničia, upozornil Dúhový Pride

Dúhový Pride 2018. Zdroj: SITA

Na Slovensko nezanevreli všetci

„Aj pre celkový negatívny trend vo vývoji slovenskej spoločnosti považujeme za nevyhnutné ukázať, že LGBTI ľudia sú jej súčasťou, patria tu, medzi svojich priateľov, do svojich rodín, susedstiev, pracovných kolektívov a cirkevných spoločenstiev,“ uviedla hovorkyňa Pridu Natália Tomeková. Aj na aktuálnom podujatí dostávajú priestor ľudia z LGBTI komunity, ktorí neodišli alebo, naopak, sa vrátili na Slovensko.

„Nezanevreli na svoju krajinu a snažia sa o pozitívnu zmenu nielen pre seba, ale najmä pre ostatných ľudí, ktorí tu žijú,“ ozrejmila N. Tomeková. Hlavným posolstvom tohto ročníka sa preto stalo „My nikam neodchádzame - PRIDEme“. Organizátori chcú povzbudiť všetky členky a členov LGBTI komunity, že má zmysel zostať na Slovensku a usilovať sa o lepší život s právnym uznaním ich partnerstiev, rodín a identity.

Podujatie okrem iných podporujú verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorú za to kritizovala SNS, mimovládne organizácie, množstvo veľvyslanectiev v Bratislave či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS). Festival sa uskutočňuje s finančnou podporou ministerstva kultúry v rámci dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2018.

Tvrdé otázky ombudsmanky

M. Patakyová na tribúne vyhlásila, že sa na Slovensku z hľadiska práv párov osôb rovnakého pohlavia za posledný rok nezmenilo nič. „Uviedli sme do serióznej spoločenskej diskusie skutočnosť, že sexuálna orientácia nie je otázkou voľby, ale vrodenou danosťou človeka, ktorá sa nemá liečiť, ale rešpektovať? Vnímame, že spoločné dobro vie dlhodobo a stabilne dominovať aj v týchto partnerstvách?“ pýtala sa ombudsmanka.

Mladí LGBTI ľudia odchádzajú do zahraničia, upozornil Dúhový Pride

Ombudsmanka Mária Patakyová na Dúhovom Pride 2018. Zdroj: SITA

Je presvedčená, že vzájomne sa podporujúce homosexuálne páry prejdú z tieňa na Slnko aj na Slovensku ako v krajine, v ktorej môže žiť každý slobodne a dôstojne.

„Prišla som podporiť, aby aj na Slovensku sme našli politickú silu na riešenie právnej situácie párov rovnakého pohlavia,“ vysvetlila svoju prítomnosť poslankyňa NR SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Priznala, že za jej pôsobenia vo vláde sa začalo na zmene príslušnej legislatívy pracovať.

„Je to politická otázka. Podkladové a analytické materiály o tom, aké oblasti života treba riešiť, sme urobili. Ale myslím si, že verejná mienka môže podstatným spôsobom ovplyvniť chýbajúcu politickú vôľu,“ dodala.

Mladí LGBTI ľudia odchádzajú do zahraničia, upozornil Dúhový Pride

Dúhový Pride 2018. Zdroj: SITA

Konzervatívna protiakcia sa konala o niekoľko ulíc ďalej

Hodinu a pol po začiatku festivalu sa na neďalekom Hodžovom námestí začalo podujatie Hrdí na rodinu, organizované konzervatívnymi aktivistami. S médiami hovoril Anton Chromík, ústredná tvár kampane referenda o rodine, ktoré sa v roku 2014 pokúsilo zamedziť potenciálnemu ustanoveniu inštitútu registrovaného partnerstva či manželstva osôb rovnakého pohlavia.

Organizátori tvrdia tiež, že „súdny aktivizmus definovaný ľavicovo-liberálnym étosom sa snaží o zvýšenie právnej ochrany rôznych alternatívnych foriem spolužitia na úroveň rodinného zväzku muža a ženy“. Obávajú sa, že to bude mať negatívne následky na slobodu prejavu a slobodu vierovyznania.

Zároveň uviedli, že „neopodstatnená diskriminácia je zlá“. „Diskrimináciu však musíme posudzovať vždy na úrovni jednotlivca. Súčasná liberálna ľavica ale nazerá na svet optikou politiky skupinovej identity, kde na jednej strane vidí utláčaných a na druhej utlačovateľov. Ale keďže vrece abstraktných identít je bezodné, každý môže byť ostatnými vnímaný ako utlačovateľ a samého seba zároveň pasovať za obeť 'tých druhých',“ myslia si.

Na pochodoch sa zúčastnili prevažne rodiny s deťmi, ale vyskytli sa aj ľudia v zelených tričkách ĽSNS M. Kotlebu. „Toto zhromaždenie nie je politické, nie sú tu žiadne politické symboly, ktoré by sme chceli prezentovať,“ reagoval A. Chromík. Obe podujatia sa podľa polície obišli bez násilností či výtržností.