Misia odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá v stredočínskom meste Wu-chan skúma pôvod nového druhu koronavírusu, prebieha veľmi dobre. Pred utorňajšou návštevou vo wuchanskom vedeckom centre, ktoré skúma choroby zvierat to podľa agentúry AFP povedal Peter Daszak, jeden z členov tohto expertného tímu.

Vyšetrovací tím WHO absolvoval v utorok ráno vo Wu-chane prehliadku centra pre prevenciu chorôb zvierat provincie Chu-pej. Daszak pred vstupom doň novinárom povedal, že misia pokračuje veľmi dobre. Šéf tímu WHO okrem toho prikývol na otázku, či majú experti vo Wu-chane dostatočný prístup na všetky miesta, ktoré potrebujú navštíviť.

Čína do polovice januára odmietala vpustiť tím WHO na svoje územie, vďaka čomu sa misia veľmi oneskorila. V súvislosti s misiou sa preto objavili pochybnosti, čo môžu odborníci ešte zistiť po viac ako roku od vypuknutia pandémie, približuje AFP.

WA 1 Peking - Cestujúci s ochranným rúškom odchíádzajú z autobusovej stanice v Pekingu v pondelok 11. januára 2021.  Skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pricestuje do Číny s cieľom skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vyvolal celosvetovú pandémiu, tento štvrtok. Oznámila to v pondelok čínska Národná zdravotnícka komisia.Vedci pod vedením WHO by sa chceli vrátiť na trhovisko vo Wu-chane, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2. No
Neprehliadnite

Experti WHO začali vo Wu-chane vyšetrovanie pôvodu koronavírusu

Tím WHO absolvoval v sobotu prehliadku propagandistickej výstavy oslavujúcej zotavenie Číny z pandémie. V nedeľu navštívil trhovisko s morskými plodmi, kde hlásili jeden z prvých výskytov infekcií. V priebehu uplynulých dní bol taktiež v nemocniciach, ktoré ako prvé liečili pacientov s ochorením Covid-19 a navštívil aj wuchanské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Podľa Daszaka mali odborníci taktiež príležitosť do hĺbky diskutovať s ,,kľúčovými zamestnancami" zodpovednými za dohľad ,,nad hospodárskymi zvieratami". V utorok tím WHO navštívili v ich hoteli aj predstavitelia wuchanského hematologického centra, ktoré vlani odoberalo krvnú plazmu pacientom, čo prekonali ochorenie Covid-19.