Bieloruská vláda sa rozhodla zaviesť od 1. januára embargo na dovoz potravín z krajín, ktoré uvalili na Bielorusko sankcie. Napísala to bieloruská štátna agentúra BelTA s odvolaním sa na informáciu poskytnutú tlačovou službou vlády. 

Odveta za sankcie

Ide o odvetu za sankcie, ktoré minulý týždeň oznámili Európska únia, Spojené štáty, Británia a Kanada, ku ktorým sa pridali aj niektoré ďalšie krajiny. Tento postih odôvodnili opakovaným porušovaním ľudských práv v Bielorusku a organizovaním migrácie do EÚ režimom bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas prejavu na zasadnutí Celobieloruského ľudového zhromaždenia. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Európska únia necúvne pred Lukašenkovými vyhrážkami

„Vzhľadom na pokračujúce pokusy Západu vyvíjať nezákonný sankčný tlak na našu krajinu prijalo Bielorusko odvetné opatrenia. V súlade s rozhodnutím vlády sa od 1. januára 2022 zavádza potravinárske embargo na široký zoznam tovaru vyrobeného v krajinách, ktoré vykonávajú diskriminačnú politiku a podnikajú nepriateľské akcie voči našej krajine," citovala BelTA z poskytnutého oznámenia kabinetu.

Bielorusko svoje rozhodnutie už avizovalo 

Zákaz dovozu uvedeného tovaru sa týka okrem Európskej únie a jej členských štátov, USA, Británie,  Kanady, Albánska, Čiernej Hory, Islandu, Nórska, Severnej Macedónie a Švajčiarska.

Podľa tlačovej služby za prvých desať mesiacov tohto roku Bielorusko z príslušných krajín doviezlo potravinársky tovar v celkovej hodnote vyše 530 miliónov dolárov.

O odvetných krokoch chystaných Lukašenkovým režimom informovalo bieloruské ministerstvo zahraničia už v pondelok. Spomenulo pritom sankcie voči aerolinkám, rozšírenie zoznamu osôb so zákazom vstupu do Bieloruska a obmedzenie dovozu bližšie neurčeného tovaru.

Na snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave 22. augusta 2018. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Bielorusko obmedzilo dodávky ropy do Poľska. Nebolo to plánované, vyhlásil prevádzkovateľ