„S ohľadom na ten model je samozrejme realistické predpokladať, že školy budú zatvorené dlhšie,“ uviedla v relácii Na telo televízie Markíza ministerka školstva Martina Lubyová. Odvolala sa pri tom na matematický model šírenia ochorenia Covid-19 v populácii Slovenskej republiky, ktorý zostavili analytici rezortu zdravotníctva. Model predpokladá nákazu zhruba 40 percent obyvateľstva.

„Očakávame ďalšie prekladanie termínov a osobne si nemyslím, že sa školy o dva týždne otvoria. Musíme sa pripraviť na to, že to bude trvať dlhšie, ale nie je to minister školstva, kto to určí,“ dodala odchádzajúca ministerka a poukázala tým na kompetencie hlavného hygienika a krízového štábu.

Ministri školstva: Školy budú zavreté dlhšie ako dva týždne, letné prázdniny nezrušíme

Ústne maturity na Piaristickom gymnáziu Jozefa Braneckého v Trenčíne 2019 Zdroj: TASR

Rovnako to vidí aj Branislav Gröhling, ktorého v stredu definitívne potvrdil Igor Matovič ako kandidáta novej vlády na ministra školstva. „Uvažujme nad tým, že ten najbližší mesiac by boli školy zatvorené,“ povedal.

Vypustené maturity

Dodal, že si vie preto predstaviť vypustenie časti maturity a úplné zrušenie Testovania deviatakov, ktorého termín je zatiaľ stanovený na 1. apríla. „Z mojej strany si viem predstaviť, že by sme upustili od Monitoru, pretože si nemyslím, že je natoľko dôležitý pre prijímačky (na stredné školy),“ uviedol.

V prípade maturity by podľa neho bolo možné tento rok vypustiť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa