Členovia vládneho kabinetu odmietajú nenávisť a nenávistné správanie v spoločnosti. Zhodli sa na tom v stanoviskách k stredajšiemu útoku v centre Bratislavy, pri ktorom boli zavraždení dvaja ľudia. Ministri odsudzujú konanie páchateľa a pozostalým vyjadrujú úprimnú sústrasť.

Milanová: Prejav malosti a hnevu

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) považuje útok na človeka pre jeho príslušnosť k menšine za prejav malosti, hnevu a nekultúrnosti. „Je mi nesmierne ľúto obetí včerajšej tragédie a je neznesiteľné tušiť, čo ju spôsobilo. Nenávisť. Nechcem sa už viac budiť do takýchto rán. Sú beznádejne smutné, ako nenávisť sama,“ skonštatovala na sociálnej sieti.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) odsúdil dvojnásobnú vraždu mladých ľudí. „Je neprijateľné, aby sa takto nenávistne správala spoločnosť či jedinci voči komukoľvek. Pozostalým a trúchliacim rodinám vyslovujem úprimnú sústrasť,“ uviedol na sociálnej sieti.

Karas: Zdrvujúca správa

Minister spravodlivosti Viliam Karas označil správu o „šialenom nenávistnom útoku“ a vyhasnutých životoch za zdrvujúcu. „V spoločnosti sa stupňuje agresivita, čo vnímam aj ako dôsledok neustáleho hrubnutia slovníka vo verejnom priestore a nárastu extrémizmu. Je potrebné zásadne zmeniť spoločenskú komunikáciu a mať rešpekt k názorovým oponentom, kde základom akéhokoľvek postoja je rešpekt k dôstojnosti každej ľudskej osoby,“ komentoval.

Ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že národnostné, etnické, náboženské, sexuálne a iné menšiny si v demokratickej spoločnosti zaslúžia politickú ochranu, ako aj zabezpečenie ich rovnocenného postavenia a rovnakého prístupu. „Od agresívnych slov je len na krok k odsúdeniahodným a tragickým činom. Akýkoľvek prejav nenávisti, aj voči menšinám, musí byť našou spoločnosťou odmietnutý a odsúdený,“ uviedlo v stanovisku.

Horecký apeluje na ľudskosť a tolerantnosť

Minister školstva Ján Horecký priznal, že sa ťažko vyrovnáva s motívom činu, ktorým bolo ľudské nepriateľstvo. Apeloval preto na ľudskosť a tolerantnosť. „Každý jeden z nás môže prispieť k zlepšeniu spoločnosti,“ uviedol. Avizoval zápis do kondolenčnej knihy na Univerzite Komenského v Bratislave, kde študovala jedna z obetí. Na budovu ministerstva vyvesili čiernu vlajku.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) považuje prejavy extrémizmu a nenávisti voči LGBT komunite a akejkoľvek inej menšine za neakceptovateľné.

Remišová: Neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti

Ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) označila konanie páchateľa za neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti. „Je to dôsledok sveta, kde sa ľudia delia na 'my' a 'oni', kde sa vykopávajú brázdy hnevu a stavajú sa hradby fóbie a vzájomnej nevraživosti. Je to opak lásky k vlasti, pretože Slovensko patrí všetkým, bez ohľadu na rozdiely,“ uviedla.

Úprimnú sústrasť rodinám dvoch zastrelených mladých ľudí vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia SR. Na svojej budove vyvesilo dúhovú vlajku na znak solidarity a boja proti diskriminácii sexuálnych, národnostných, náboženských a iných menšín na Slovensku. Envirorezort v stanovisku odsúdil výroky politických predstaviteľov proti všetkým menšinám a LGBTI ľuďom na Slovensku. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) prejavil znepokojenie nad spoločenskou atmosférou, v ktorej sa čoraz menej odsudzujú slová nenávistnej brutality a arogancie.

K streľbe v centre Bratislavy došlo v stredu po 19.00 h. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena, ktorú previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho našla mŕtveho.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie k Reakcii na včerajší útok na Zámockej ulici v Bratislave vo štvrtok 13. októbra 2022 v Bratislave.  K streľbe na Zámockej ulici v Bratislave došlo v stredu po 19.00 h. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena, ktorú previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho po intenzívnom hľadaní našla ráno mŕtveho. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Heger vyzval na zastavenie nenávisti, apeluje na verejnosť i politikov