Rozpočet by mal začať existovať od roku 2021, uviedol šéf Euroskupiny, teda neformálneho združenia ministrov z krajín eurozóny, Mário Centeno.

„Máme nový pilier na podporu eura,“ povedal M. Centeno vo štvrtok na tlačovej konferencii. Objem rozpočtu eurozóny bude 17 miliárd eur, čo je podiel regiónu na rozpočte vo výške 25 miliárd eur navrhnutom Európskou úniou na podporu reforiem.

Vlády krajín eurozóny sa však tiež dohodli, že rozpočet môžu zvýšiť prostredníctvom medzivládnej dohody. Jej detaily by mali byť prediskutované pred tým, než začne od roku 2021 platiť nový celoúnijný rozpočet. Krajiny dostanú z rozpočtu naspäť vo forme financovania minimálne 70 percent z toho, čo doň prispeli. Vlády budú spolufinancovať projekty financované z rozpočtu 25 percentami.

Ministri sa tiež dohodli, že pri alokácii 80 percent peňazí z rozpočtu sa použijú dve kritériá - populácia a inverzný hrubý domáci produkt na obyvateľa. Zvyšných 20 percent sa bude môcť použiť na riešenie problémov špecifických pre krajinu, ak tieto peniaze podporia ambiciózne reformné balíky a investície. Objem peňazí poskytovaných vládami sa môže znížiť na polovicu v prípade zlej ekonomickej situácie, ako ju definujú rozpočtové pravidlá Európskej únie.