Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rozdelí ďalším nemocniciam sumu vo výške takmer 24,2 milióna eur. Ide o odmeny za prácu zdravotníkov, ktorí v rámci pandemickej situácie spôsobenej novým koronavírusom pôsobili v prvej línii či červenej zóne. Odmeny dostanú aj neštátne zdravotnícke zariadenia. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mohli svojich zamestnancov prihlásiť do systému odmeňovania prostredníctvom Informačného systému zdravotníckych indikátorov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Do systému odmeňovania sa prihlásilo 8 333 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí spolu nahlásili v prvej línii či v červenej zóne 49 427 zdravotníckych pracovníkov. „Ocenenie si zaslúžia všetci lekári, sestričky, záchranári a ďalší zdravotnícky personál, ktorí každý deň zvádzajú boj s pandémiou nového koronavírusu," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Slovenské zdravotníctvo je na kolenách
Neprehliadnite

Slovenské zdravotníctvo je na kolenách. Kvôli manažmentu aj financovaniu

Priblížil, že ministerstvo chcelo peniaze rozdeliť čo najspravodlivejšie, čo celý proces predĺžilo. MZ SR priblížilo, že za jednu odpracovanú hodinu v prvej línii je výška odmeny stanovená zaokrúhlene na 0,99 eura za hodinu. Zdravotníckym pracovníkom v červenej zóne bola stanovená výška odmeny zaokrúhlene na 1,98 eura za hodinu. Vyplatené odmeny podliehajú štandardnej daňovej a odvodovej povinnosti.

Poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti by mali dostať finančné prostriedky v najbližších dňoch, následne zašlú peniaze svojim zamestnancom. Podľa MZ SR by na účtoch mali byť v najskoršom výplatnom termíne.