Tieto plány by mali obsahovať opatrenia na päť rokov, ktoré zabránia, aby generovali nové záväzky po lehote splatnosti. Ministerstvu ich mali manažéri zadĺžených zdravotníckych zariadení odovzdať do 15. augusta minulého roka. Rezort ich mal následne schváliť a počas nasledujúcich rokov kontrolovať ich dodržiavanie. V prípade, že by nemocnice vybočili z plánov, nasledovať majú sankcie.

Ozdravné plány podľa ministerstva odovzdalo 29 nemocníc. TREND si ich vyžiadal, aby vyhodnotil, či nejde len o formálne, bezobsažné dokumenty. Obrátil sa najskôr na tlačové oddelenie, ktoré plány odmietlo sprístupniť. „Ide o interný strategický dokument slúžiaci pre interné posúdenie,“ argumentovala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Riziko konkurenčnej nevýhody

S komentárom, že verejnosť by mala vedieť posúdiť dodržiavanie ozdravných plánov, koniec-koncov takmer 600 miliónov eur ide zo spoločnej kasy, týždenník poslal žiadosť ešte raz. Oficiálne, na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. To bolo ešte v októbri minulého roka. Právnici rezortu doteraz neodpovedali, pritom zo zákona majú povinnosť vybaviť žiadosť do ôsmich pracovných dní.

TREND sa preto znova obrátil na hovorkyňu ministerstva s otázkou, prečo ozdravné plány utajujú a či sú si vedomí, že pri tom ešte aj porušujú zákon. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa