Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta obvinenia z nečinnosti v sektore a prosí všetkých lekárov, sestry a ďalších zdravotníckych pracovníkov, aby zostali pri pacientoch.

„Ubezpečujeme opakovane, že robíme všetko pre to, aby zdravotníci na Slovensku pracovali v adekvátnych podmienkach a boli aj adekvátne ohodnotení," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v reakcii na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti lekárskymi odborármi.

Ministerstvo sa obraňuje

„Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia LOZ o tom, že situáciu vláda SR nerieši. Práve naopak. Aj napriek viac ako dvojročnej pandémii v súvislosti s COVID-19 odborníci na rezorte pod vedením ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského denne pracujú na tom, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval," uviedlo ministerstvo.

„Čo sa týka platového ohodnotenia, spoločne so zástupcami LOZ sme na spomínaných rokovaniach dospeli k dohode, že do konca júna tohto roka nastavíme riešenie a potrebné kroky, ako platy zdravotníkom na Slovensku zvýšiť," priblížila Eliášová.

Ministerstvo tiež dodalo, že rýchlymi flexibilnými krokmi uviedlo legislatívnymi zmenami do praxe viacero krokov, ktoré zlepšia situáciu v sektore.

Ukrajina

„V súvislosti s vojnou na Ukrajine sme vďaka zákonu lex Ukrajina umožnili lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom pracovať pri slovenských pacientoch vďaka inštitútu dočasnej odbornej stáže takmer okamžite bez administratívnych procesov, ktoré si vyžaduje vstup do systému," vysvetlila hovorkyňa.

Zdôraznila tiež, že rezort aj vláda si vážia prácu všetkých zdravotníckych pracovníkov. „Minister Lengvarský osobne pri pravidelných návštevách zdravotníckych zariadení ďakuje všetkým pracovníkom oddelení, ktoré navštívi, za ich nasadenie a starostlivosť o pacientov," dodala.

Štrajk

Lekárski odborári vyhlásili od utorka štrajkovú pohotovosť. Reagujú tak na to, že napriek dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve. Ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 Varšava - Lekári sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19 napojených na pľúcne ventilátory v nemocnici ministerstva vnútra vo Varšave v stredu 19. januára 2022. Poľskí lekári a zdravotníci očakávajú obrovský tlak na systém zdravotnej starostlivosti počas rastúcej piatej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Krajina zaznamenáva výrazný nárast v prípadoch infekcie koronavírusom, ktorých za posledných 24 hodín pribudlo 30.000. Úrady očakávajú, že budúci týždeň sa toto číslo ešte zdvojnásobí. F
Neprehliadnite

Lekárski odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť, hrozia hromadné výpovede