Ministerstvo vnútra SR zrušilo vyhlásené výberové konania na policajného prezidenta i riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Poukázalo na nadobudnutie účinnosti novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, ktorá posilnila kompetencie ministra vnútra pri výbere oboch funkcionárov. Informuje o tom na webovej stránke.

Na snímke dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie na tému
Neprehliadnite

Štefan Hamran: Odmietam politizáciu policajných zásahov. V budúcnosti budeme postupovať rovnako

Zrušenie avizovali už na jeseň

Výberové konanie na šéfa polície vyhlásil rezort v polovici októbra, už vtedy však pripustil, že po schválení novely ho pravdepodobne vyberie minister. Riaditeľa inšpekcie ministerstvo vnútra hľadalo od 17. júna. Po ukončení prihlasovania došlo v auguste k vymenovaniu výberovej komisie. Ďalšie kroky nezrealizovali.

Na snímke sprava dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a minister vnútra SR Roman Mikulec počas tlačovej konferencie na tému: Vedenie Policajného zboru po odchode Petra Kovaříka 9. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Mikulec chce za policajného prezidenta Hamrana. Prihlášku poslali dvaja kandidáti

Podľa nového znenia zákona minister predloží kandidáta na funkciu policajného prezidenta alebo riaditeľa ÚIS Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť na verejné vypočutie.

Vypočutie má mať iba konzultačný charakter, jeho závery nebudú pre ministra záväzné. Následne minister vymenuje policajného prezidenta alebo predloží návrh na riaditeľa inšpekcie na vymenovanie vládou.

Horúcim kandidátom je súčasný prezident

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odchode Petra Kovaříka. Políciu dočasne vedie Štefan Hamran, ktorého minister vnútra Roman Mikulec označil za svojho prioritného kandidáta na funkciu.

Predchádzajúceho riaditeľa zadržali

Miesto riaditeľa ÚIS sa uvoľnilo po odvolaní Adriána Szabóa, ktorý viedol inšpekciu od roku 2018. Vedením úradu bol po ňom poverený Peter Scholtz, ktorého zadržali spolu so štvoricou vyšetrovateľov 13. septembra. Krajský súd v Bratislave ich 1. októbra prepustil z väzby na slobodu a skonštatoval, že ich trestné stíhanie je neopodstatnené.

Vyšetrovateľ Pavol Ďurka prichádza v sprievode polície na Okresný súd Bratislava III
Neprehliadnite

Krajský súd rozhodoval o Scholtzovi a vyšetrovateľoch NAKA, všetkých prepustil na slobodu