Ruské ministerstvo vnútra začalo predbežné vyšetrovanie v prípade hospitalizácie opozičného lídra Alexeja Navaľného, informoval o tom vo štvrtok ruský spravodajský portál Novaja Gazeta s odvolaním sa na vyhlásenia ministerstva. Ministerstvo uviedlo, že príslušníci polície prehľadali hotelovú izbu v meste Tomsk, v ktorej Navaľnyj spal, analyzovali trasu jeho pohybu, aj údaje z kamier a zhabali viac ako 100 predmetov. Vo vyhlásení sa však uvádza, že sa nenašli nijaké omamné látky ani jedy.

Dlhoročný kritik Kremľa Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Do hlavného mesta Nemecka ho previezli letecky z nemocnice v sibírskom meste Omsk. Tam ho hospitalizovali minulý štvrtok po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy prišlo nevoľno. Navaľnyj neskôr stratil vedomie. Navaľného stúpenci tvrdia, že do čaju na sibírskom letisku mu pred odletom do Moskvy niekto primiešal jed. Nemeckí lekári v pondelok oznámili, že v Navaľného tele sa našli inhibítory cholínesterázy, čo naznačuje otravu.

EBE 19 Berlín - Na snímke sanitka, v ktorej by mal byť opozičný ruský politik Alexej Navaľnyj, prichádza do renomovanej nemocnice Charité v nemeckej metropole Berlín 22. augusta 2020. Disident, ktorý je v kóme po podozrení na otravu, bol sem prevezený z sibírskeho mesta Omsk. FOTO TASR/AP
An ambulance which is believed to transport Alexei Navalny arrives at the Charite hospital in Berlin, Germany, Saturday, Aug.22, 2020. The dissident who is in a coma after a suspected poisoning has been transfe
Neprehliadnite

Nemeckí lekári: Výsledky testov naznačujú, že Navaľnyj bol otrávený

Na medzinárodné vyšetrovanie už v utorok vyzvali Spojené štáty, Nemecko aj Francúzsko. V stredu aj Severoatlantická aliancia (NATO). Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však v utorok obvinenia voči Rusku odmietol s tým, že nevidí dôvod na kriminálne vyšetrovanie v súvislosti s Navaľného zdravotným stavom, pokiaľ sa nenájde konkrétny jed. Navaľného stav mohlo podľa Peskova vyvolať množstvo rôznych príčin.