Ministerstvo vnútra (MV) SR je pripravené hľadať riešenia v prospech ochrany cyklistov na cestách. Rezort to uviedol pre TASR v reakcii na spustenú petíciu za prijatie opatrení na zvýšenie bezpečnosti cyklistov a chodcov na slovenských cestách.

Ministerstvo označilo ochranu cyklistov na cestách za veľmi dôležitú, keďže spolu s chodcami patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. ,,Sme pripravení hľadať riešenia a poznatky z ostatných krajín tak, aby nezostali len na papieri, ale boli aj reálne vykonateľné v prospech ochrany cyklistov," uviedli z tlačového odboru rezortu vnútra.

Cyklistika
Neprehliadnite

Cyklodoprava vyžaduje nielen sieť cyklotrás, ale aj infraštruktúru

Ministerstvo dopravy pre TASR uviedlo, že podporuje spustenú iniciatívu. ,,Už niekoľko týždňov pripravujeme osvetovú kampaň, ktorá by sa mala týkať práve 1,5-metrového odstupu motoristov od cyklistov. Odštartovať by pravdepodobne mala na jeseň tohto roka," priblížil hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

Petícia za bezpečnosť cyklistov a chodcov má už 13-tisíc podpisov. Spustila ju pred niekoľkými dňami europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová spolu s ďalšími cyklistami ako reakciu na nedávnu tragickú nehodu úspešného cyklistu Adriána Babiča i ďalšie nehody na slovenských cestách. Signatári petície vyzývajú parlament a vládu, aby urýchlene prijali opatrenia na zvýšenie bezpečnosti najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Jedna z hlavných požiadaviek je, aby bolo v zákone o cestnej premávke stanovené, že šoféri môžu cyklistov obiehať vo vzdialenosti minimálne 1,5 metra.