Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na začiatku roka začína so znižovaním byrokracie na školách. Napríklad šesť tlačív na školu v prírode nahradí iba jedno a školám sa odstráni vedenie nadbytočnej dokumentácie. Ide o prvú fázu znižovania byrokracie na školách cez úpravy vyhlášok. Druhú fázu budú tvoriť zmeny v zákonoch. TASR o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie na tému Moderné školstvo 13. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Gröhling: Chceli by sme, aby sa školy začali meniť aj zvnútra

„Na rezort sme prišli s viacerými učiteľmi a riaditeľmi z praxe. Veľmi ma preto teší, že ich podnety z praxe sa dnes pretavujú aj do vyhlášok a zákonov. Naším cieľom je, aby sme učiteľov a riaditeľov odbremenili a dali im tak viac času na venovanie sa žiakom. V druhej fáze debyrokratizácie budeme novelizovať zákony a tu pocítia zmeny najmä stredné školy," uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Na základných školách sa vypúšťa povinnosť zriaďovať metodické združenia, vypúšťajú sa z povinnej dokumentácie zápisnice z predmetovej komisie a metodického združenia. Šesť tlačív na školu v prírode nahradí iba jedno. V materských školách sa rovnako vypúšťa povinnosť zriaďovať metodické združenia, rokovací poriadok a duplicitná dokumentácia ustanovená v iných zákonoch.

V správach o výchovno-vzdelávacej činnosti školy už nebudú musieť zverejňovať údaje o ďalšom vzdelávaní zamestnancov, o finančnom a hmotnom zabezpečení výchovno-vzdelávacieho procesu či uvádzať cieľ koncepčného rozvoja školy a jeho plnenie, ktorý škola už dnes predkladá zriaďovateľovi.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS) odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu v účelovom zariadení hotela Bôrik v Bratislave v pondelok 9. novembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Gröhling chce, aby sa učitelia nad 50 rokov očkovali už v druhej vlne

Ďalšie zníženie byrokracie nastane novelou školského zákona. V ňom avizuje minister odstrániť duplicitné zbieranie údajov či zjednodušiť prijímacie konanie a odbúrať s ním spojenú administratívu.

„Všetky tieto zmeny sú odkonzultované so Štátnou školskou inšpekciou aj ostatnými orgánmi, aby nenastávali žiadne problémy v praxi," uzavrel minister s tým, že verí, že učiteľom a riaditeľom uľahčia ich prácu.