Ministerstvo obrany (MO) SR bude pokračovať v spolupráci s občianskym združením AFCEA Slovakia, ktoré združuje subjekty zaoberajúce sa problematikou informačných technológií, kybernetickej bezpečnosti a riadiacich a komunikačných systémov pre ich použitie v štátnej správe s dôrazom na ozbrojené zložky. Podpisom novej zmluvy o spolupráci to dnes potvrdili generálny riaditeľ sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Jozef Zekucia a prezident združenia AFCEA Slovakia Miroslav Brvnišťan. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Obranné výdavky tento rok pravdepodobne dosiahnu po prvý raz dve percentá HDP, povedal Naď

„Podpisom novej dohody s AFCEA Slovakia rezort obrany potvrdil takmer 20-ročné vzájomné partnerstvo, ktorého hlavným cieľom je vytváranie vhodných podmienok na podporu výmeny informácií a riešení v oblasti komunikačných a informačných systémov, bezpečnosti a ochrany informácií, kybernetickej bezpečnosti, šifrovej ochrany informácií a krízového riadenia," povedal Zekucia. Ako dodal, významnou je aj skutočnosť, že dohoda bola uzatvorená na dobu neurčitú, čo vytvára predpoklady pre dlhodobú a plánovanú spoluprácu.

Zmluva o spolupráci umožňuje účasť členov AFCEA Slovakia na programoch, projektoch a aktivitách v oblasti vyzbrojovania, výskumu a vývoja zameraného na zabezpečenie obrany štátu v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi v rámci Slovenskej republiky, EÚ a NATO. Zároveň vytvára predpoklady pre spoluprácu pri príprave návrhov systémových riešení na zabezpečenie kvality, stability a bezpečnosti dodávok výrobkov pre potreby Ministerstva obrany SR. Občianske združenie AFCEA Slovakia je súčasťou medzinárodnej organizácie AFCEA International, ktorá má viac ako 35-tisíc členov na celom svete vrátane takmer 2500 korporátnych členov.