Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR neodporúča slovenským občanom cestovať do zahraničia. TASR o tom informoval tlačový odbor MZVEZ SR. Rezort diplomacie pripomína, že uvoľnený hraničný režim platí v súčasnosti pri návrate z Austrálie, Číny, Fínska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórey, Nórska, Nového Zélandu, Singapuru a Taiwanu. Po príchode na Slovensko z iných krajín je povinnosť registrácie a absolvovania izolácie v domácom prostredí do získania výsledku RT-PCR testu na ochorenie Covid-19. „Osoba je povinná podrobiť sa laboratórnej diagnostike na ochorenie Covid-19 najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí," ozrejmil rezort.

V prípade príchodu z krajiny EÚ neuvedenej v zozname krajín s uvoľneným hraničným režimom, Lichtenštajnska alebo Švajčiarska je podľa MZVEZ SR možné ukončiť izoláciu aj bez vykonania laboratórneho testovania. A to pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej desiateho dňa.

Virus Outbreak
Neprehliadnite

Slovensko pre zmutovaný koronavírus zastavuje lety z Veľkej Británie a Severného Írska

Ministerstvo zahraničia dodáva, že pri návrate z krajín EÚ okrem Fínska a Írska, taktiež okrem Lichtenštajnska alebo Švajčiarska je možné vyhnúť sa karanténnym a registračným povinnostiam preukázaním sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín. Pri návrate z Rakúska a Česka stačí negatívny výsledok antigénového testu na ochorenie Covid-19.

„Táto povinnosť sa nevzťahuje na osoby, ktoré majú v SR trvalý alebo prechodný pobyt a sú občanmi EÚ, Islandu, Nórskeho kráľovstva, Lichtenštajnského kniežatstva alebo Švajčiarskej konfederácie a ktoré zároveň za posledné tri mesiace pred vstupom na územie SR prekonali ochorenie Covid-19," upozornilo ministerstvo s tým, že pri vstupe do SR musia byť schopné preukázať sa potvrdením o prekonaní ochorenia. Neplatí to pre osoby vracajúce sa zo Spojeného kráľovstva.