Ministerstvo kultúry SR spúšťa výzvu zameranú na obnovu národných historických pamiatok s objemom financií 8,2 milióna eur. Informovala o tom šéfka rezortu Natália Milanová na piatkovej tlačovej konferencii.

Pomáhať budú marginalizované rómske komunity

Novinkou v porovnaní s predchádzajúcim projektom Obnovme svoj dom bude podľa jej slov spolupráca s marginalizovanými rómskymi komunitami. 

„Samotný projekt naberá trochu inú formu, pretože už to nebude obnova hradov s nezamestnanými, ale pri obnove hradov budú pomáhať marginalizované rómske komunity," ozrejmila. Dodala, že pri hľadaní financií vyšlo rezortu kultúry v ústrety Ministerstvo vnútra SR a našli priestor pre obnovu hradov nachádzajúcich sa v atlase rómskych komunít.

„Pre tieto oblasti sme vedeli nájsť priestor na to, aby sme ich vedeli využiť v prospech Slovenska, v prospech národných kultúrnych pamiatok, ale aj v prospech marginalizovaných rómskych komunít," dodala.

Milanová uviedla, že v rokoch 2022 až 2023 tak môžu občania z rómskej komunity dostať pri obnove národných kultúrnych pamiatok pracovné príležitosti na všetkých pracovných úrovniach, od základných až po vyššie pozície. Podporu by mohlo získať podľa jej slov približne 20 pamiatok, pričom sa tu bude môcť zamestnať zhruba 480 ľudí.

„Podmienkou je, aby aspoň 60 percent zamestnaných pochádzalo z prostredia marginalizovaných rómskych komunít," ozrejmila. Množstvo pracovníkov na obnove pamiatky bude závisieť od jej veľkosti. Tie s rozlohou do pol hektára by mohli mať po 15 zamestnancov, nad pol hektára až 30 zamestnancov.

Možná je aj spätná refundácia

Riaditeľka Sekcia sprostredkovateľského orgánu pre integrovaný regionálny operačný program Jana Minarovičová priblížila, že žiadosti sa budú môcť podávať do 26. júla. Uviedla, že pri projekte zjednodušili proces podávania žiadostí a pripravujú aj informačný seminár.

Oznámenia budú zverejnené na webe rezortu. Záujemcovia sa môžu prihlásiť elektronickou formou. Pri projekte bude podľa jej slov možná aj spätná refundácia. Doplnila, že financovanie je zabezpečené cez operačný program Ľudské zdroje, ktorý sa špecificky zameriava na podporu marginalizovaných komunít.

Ďalšie dôležité správy

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali v stredu popoludní rokovanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Inicioval ju opozičný Smer-SD. Opozícia mu vyčíta medializované informácie o jeho údajnom priamom zasahovaní do
Neprehliadnite

Ministerstvo vnútra navrhuje zmeny v zákone o pobyte cudzincov