Ministerstvo hospodárstva SR predkladá na rokovanie vlády súbor opatrení na riešenie vysokých cien energií. Rozdelené sú do troch kategórií, a to opatrenia pre domácnosti, priemysel a všeobecné úsporné opatrenia. Pred rokovaním vlády to v piatok povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

O cenách energií a ich riešení rokovali ešte v stredu zástupcovia jednotlivých rezortov okrem ministerstva financií. Predložený materiál je podľa štátneho tajomníka výsledkom týchto rokovaní. Galek očakáva, že s navrhnutými zmenami bude súhlasiť aj rezort financií.

Vláda by mala prijať aj uznesenie o krokoch, ktoré treba v súvislosti s cenami energií podstúpiť, s rozdelením úloh pre jednotlivé ministerstvá a stanovením termínov.

Súčasťou balíka má byť okrem iného aj zákon, ktorý umožní zastropovanie cien energií.

„Vychádza z toho, že keď nastane núdzový stav, ktorý nemusí byť spôsobený iba nedostatkom energií, ale aj tým, že elektrina alebo plyn sú prehnane drahé, sú automaticky nedostupné, takisto musia byť riešené ako nedostatkový tovar. Teda ak bude z tohto dôvodu vyhlásený núdzový stav, tak potom môžeme zastropovať aj túto oblasť a elektrina bude dostupná pre všetkých, domácnosti, podnikateľov, za rozumné ceny," povedal Galek.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a predseda Hospodárskej a sociálnyej rady (HSR) Milan Krajniak (Sme rodina) počas rokovania HSR v pondelok 22. augusta 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Situácia je vážna, musíme zastropovať ceny energií, vyhlásil Krajniak