Americké ministerstvo energetiky v nedeľu informovalo, že tento týždeň oznámi „veľký vedecký prelom" vo výskume jadrovej fúzie.

Denník The Financial Times (FT) v nedeľu informoval, že vedci z kalifornského Lawrenceovho národného laboratória v Livermore (LLNL) zaznamenali „čistý energetický zisk" v experimentálnom zariadení jadrovej fúzie. Ide o potenciálne významný krok v snahe o výrobu energie s nulovými uhlíkovými emisiami.

Hovorcovia ministerstva energetiky USA a LLNL pre agentúru AFP zatiaľ túto správu nechceli komentovať ani potvrdiť. Ich jediným vyjadrením bolo, že americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová v utorok „oznámi veľký vedecký prelom".

„Tešíme sa, že v utorok, keď bude tento proces dokončený, sa podelíme o viac," povedala hovorkyňa LLNL s tým, že „analýza (údajov) stále prebieha".

Pri jadrovej fúzii, ktorá sa v laboratórnych podmienkach podarila v uplynulých dvoch týždňoch, sa dosiahol 120-percentný čistý energetický zisk, uviedol FT s odvolaním sa na troch ľudí, ktorí poznajú predbežné výsledky.

Denník The Washington Post neskôr priniesol správu, že tieto informácie potvrdili dvaja ľudia oboznámení s výskumom.

„Pre väčšinu z nás to bola len otázka času," citoval denník jedného z vedúcich vedcov v oblasti jadrovej fúzie. Časť vedeckej komunity považuje jadrovú fúziu za energiu budúcnosti, najmä preto, že produkuje málo odpadu a žiadne skleníkové plyny.

Fúzne zariadenie LLNL pozostáva z takmer 200 laserov s veľkosťou zhruba troch futbalových ihrísk, ktoré vysokou energiou bombardujú jadrá v malom priestore s cieľom spustenia fúznej reakcie.

Jadrová fúzia sa líši od jadrového štiepenia tým, že spája dve atómové jadrá namiesto štiepenia jedného. Energia z jadrového štiepenia sa v súčasnosti používa v jadrových elektrárňach.

Ďalšie dôležité správy

TB2 Bushehr - Na snímke je budova reaktora atómovej elektárne v iránskom meste Bushehr. Irán a Rusko podpísali 27. februára dohodu o nukleárnom palive, èo umožní dostava a uvies do prevádzky prvú atómovu elektráreò v Iráne. Podpis dohody, ktorý bol odložený o jeden deò, nastal po prehliadke areálu elektrárne za 800 miliónov dolárov dvoma hlavnými funkcionármi oboch krajín. TASR/AP  A reactor building of Iran's Bushehr nuclear power plant is seen, Sunday, Feb. 27, 2005. Iran and Russia signed a
Neprehliadnite

Jadrová elektráreň Hanbit sa opäť prebudí k životu, schválili úrady v Južnej Kórei