Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR predĺžilo termín prihlasovania sa do verejnej súťaže na výber železničného dopravcu pre linku Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. Predĺženie termínu má umožniť zapojenie sa do súťaže viacerým zahraničným záujemcom, ktorí namietali administratívne obmedzenia v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19. Informoval o tom hovorca ministerstva Ivan Rudolf.

RegioJet vlak logo vagón
Neprehliadnite

Súťaž na vlaky do Komárna sa zopakuje. Ministerstvo zatiaľ predĺži zmluvu s RegioJetom

,,Pre už prihlásených uchádzačov sa nič nemení. Rovnako to nemá žiaden vplyv na samotný priebeh súťaže, keďže v tomto okamihu ide len o úvodný administratívny krok bez uvedenia hodnoty ponuky alebo ceny," uviedol Rudolf. Nezmenená zostáva aj následná lehota na prípravu konkrétnych ponúk pre uchádzačov, ktorá je stanovená na 90 dní.

V súčasnosti dopravu na trati Bratislava - Komárno zabezpečuje súkromný dopravca RegioJet, ktorému sa zmluva končí v decembri 2020Regio Jet údajne vydiera ministerstvo dopravy, že ak nedostane zmluvu na 10 rokov tak nasadí na najbližšie dva roky na trať staré neklimatizované vozne. Regio Jet nie je v pozícií, aby si mohol vyberať, navyše firma sa topí vo finančných aj personálnych problémoch a pre neschopnosť vedenia z nej odchádzajú kľúčoví ľudia ale aj vlakový personál. Už viackrát sa totiž stalo, že vlak nebol vypravený pre nedostatok rušnovodičov.

Neprehliadnite

Regiojet nemá vlaky, vyradili ich havárie. Do Komárna posiela ľudí autobusom

Ministerstvo dopravy oslovilo ďalších významných dopravcov v regióne strednej Európy, s ktorými rokuje o podmienkach zabezpečenia prepravy na tejto trati. Prevádzku by zabezpečili po obdobie nasledujúcich dvoch rokov, teda kým nebude pripravený víťazný dopravca na trati. V auguste MDV informovalo, že už rokovalo so siedmimi dopravcami vrátane Českých dráh.

Víťaz súťaže na trati Bratislava - Komárno bude v zmysle zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať železničnú trať nasledujúcich desať rokov. Začiatok prevádzky je plánovaný od 1. januára 2023.

Železničná stanica v obci Kúty
Neprehliadnite

Zrýchlenie železnice do Kútov má Váhostav na dosah. ÚVO odklepol podpis zmluvy