V nadväznosti na pokračujúci rast cien stavebných prác, materiálov a výrobkov pripravuje Ministerstvo dopravy SR novelu vyhlášky o výške nákladov na obstaranie nájomného bytu. Rast cien ovplyvňuje aj proces výstavby nájomných bytov.

„Podľa tohto indexu ceny medziročne vzrástli o 16,7 percenta v porovnaní I. štvrťroku 2022 s rovnakým obdobím roka 2023. Ak by sme nekonali a nezvýšili dotáciu, niektoré projekty by sa nám asi ani nepodarilo zrealizovať. Zároveň zjednodušujeme mechanizmus stanovenia výšky obstarávacieho nákladu,“ priblížila štátna tajomníčka ministerstva Katarína Bruncková.

Pri aktualizácii výšky obstarávacieho nákladu rezort dopravy vychádzal z indexu cien stavebných prác pre novú výstavbu a modernizáciu bytových budov za I. štvrťrok 2023, ktorý zverejnil Štatistický úrad SR. V návrhu vyhlášky sa predpokladá účinnosť od 1. septembra 2023. Nové limity sa tak môžu uplatniť pri žiadostiach podaných od roku 2024 a pri už zazmluvnených stavbách, kde žiadateľ preukáže zvýšenie cien stavebných materiálov, výrobkov a prác pred dokončením výstavby.

Ak obec obstaráva nájomné byty s obnoviteľným zdrojom v budove, súčasný limit 1 390 eur na štvorcový meter sa môže zmenou vyhlášky zvýšiť na 1 630 eur na štvorcový meter. Pri preukázaných zvýšených obstarávacích nákladoch si samospráva bude môcť zabezpečiť dofinancovanie výstavby zvýšeným úverom od Štátneho fondu rozvoja bývania.

Ministerstvo dopravy plánuje návrh novely vyhlášky predložiť do medzirezortného pripomienkového konania v júni.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) pred otvorením 87. mimoriadnej schôdze Národnej rady SR o dodaní slovenských stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu a skoršom termíne predčasných volieb v Bratislave 27. februára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kollár: Prvé nájomné byty môžu byť k dispozícii do konca roka