Plány v oblasti vysokého školstva (VŠ), aktuálnu výučbu na nich a ich nový spôsob financovania, ktorého cieľom má byť podpora kvality VŠ, predstavil rektorom škôl v Banskej Bystrici minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling na 94. zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie. Otvoril aj tému lepšej uplatniteľnosti absolventov na trhu práce. TASR o tom po zasadnutí informoval rezort školstva.

,,Rektorov som informoval o novej metodike ich financovania, na ktorej pracujeme. Kladieme väčší dôraz na vedecké a výskumné výstupy školy. VŠ chceme viesť k tomu, aby sa spájali a vytvárali tak veľké a silné subjekty, ktoré budeme vedieť následne aj náležite podporovať," zdôraznil Gröhling.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas slávnostného otvorenia školského roka 2020 - 2021 na Základnej škole kpt. Jána Nálepku v Stupave 2. septembra 2020. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovenské školy dostanú 66 miliónov eur, tvrdí Gröhling

Podľa neho cieľom novej metodiky je viesť VŠ okrem iného k lepšej výskumnej a vývojovej činnosti a zlepšiť prípravu na prax študentov po absolvovaní štúdia. Výraznejším spôsobom sa tak má podporiť kvalitný výskum, vývoj a vysokoškolské programy, ktorých absolventi sa uplatnia na trhu práce. Nová metodika financovania slúži aj ako motivácia pre školy orientovať sa na výskumnú a vývojovú činnosť, či na prípravu študentov pre prax.

Ako tvrdí minister, výhodou spojených subjektov bude koncentrácia kvalitných odborníkov, výskumníkov a pedagógov na jednom mieste, čo následne vedie k zvýšeniu medzinárodnej konkurencieschopnosti a atraktivity vysokej školy.