Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman v bulharskej Sofii podpísal memorandum o porozumení medzi prepravcami plynu Bulgartransgaz, Transgaz, FGSZ, eustream a SOCAR. Účastníkmi sú okrem Ministerstva hospodárstva SR aj ministerstvá energetiky Bulharska, Rumunska, Azerbajdžanu a Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu Maďarska, informoval v utorok slovenský rezort hospodárstva.

Nový plynový koridor

Podpisom memoranda zúčastnené krajiny podľa rezortu hospodárstva vysielajú signál, že sú pripravené vytvoriť nový koridor pre dovoz zemného plynu do Európy a spolupracovať s partnermi v Azerbajdžane pri zdvojnásobení ich exportu plynu do EÚ.

„Chcel by som vyjadriť plnú podporu Ministerstva hospodárstva SR iniciatíve našich prevádzkovateľov prenosových sústav uskutočniť nový koridor z Azerbajdžanu do strednej a východnej Európy. Má potenciál významne prispieť k zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu v regióne, a tým aj v celej EÚ,“ zdôraznil Hirman.

Zelená konferencia

Hirman sa v Sofii zúčastnil aj konferencie „Zelená energia pre budúcnosť“. Minister v tejto súvislosti skonštatoval, že v súčasnosti žijeme vo významnom prechodnom období, keď je dekarbonizovaná budúcnosť ešte vzdialená, avšak tradičné energetické prostredie sa už mení. „Podporujú sa nové energetické partnerstvá, čo sa potvrdilo podpísaním memoranda o porozumení dnes ráno. Preto je spolupráca rozhodujúca aj pri udržiavaní pragmatickej a neideologickej diskusie, najmä pokiaľ ide o budúce využívanie plynu a jadrovej energie,“ uviedol.

Témou boli aj ciele EÚ v oblasti klímy, ktorých dosiahnutie bude podľa neho náročné. Náklady na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov však v posledných desaťročiach výrazne klesli. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať a podiel energie z obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe sa bude zvyšovať, čo pôjde ruka v ruke s elektrifikáciou v doprave a priemysle.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke dočasne poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman počas tlačovej konferencie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) na tému Vyhlásenie výzvy na podporu využívania fotovoltických zariadení na výrobu elektriny vo verejnom sektore 7. februára 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovensko má plyn nielen na nasledujúcu zimu, ale aj na ďalšie obdobie, uviedol minister Hirman