„Som presvedčený o tom, že Súdna rada môže zvoliť dobrého predsedu, respektíve predsedníčku z už doteraz navrhnutých kandidátov,“ zdôvodnil T. Borec, prečo nepostaví vlastného. Nespresnil ani, koho by on rád videl na mieste po Š. Harabinovi. Voľby sa uskutočnia 16. septembra v Spišských Hanušovciach.

Na vláde sa pritom T. Borec vyjadril, že prednosť by mala dostať žena. Medzi tromi kandidátmi je sudkyňa Daniela Švecová. Tá je považovaná za kompromisnú kandidátku. Podporuje ju protiharabinovské Združenie za otvorenú justíciu (ZOJ), pod jej kandidátku sa podpísali aj sudcovia, ktorí predtým podporili Štefana Harabina. D. Švecová bola istý čas podpredsedníčkou súdu a bola považovaná za Harabinovu blízku spolupracovníčku. To už dnes neplatí.

Minulosť a súčasnosť Švecovej

Denník SME ju pred štyrmi rokmi spojil s diskriminačnými žalobami, ktoré na štát podali sudcovia a dožadovali sa odškodnenia za údajnú diskrimináciu, lebo nemajú rovnaké platy ako ich kolegovia na špeciálnom súde. Sme zverejnilo vzor žaloby, ktorý mohol byť pre mnohých sudcov návodom, ako vysúdiť tisíce eur. Návod bol pomenovaný „VšeobecneŠvecová“ (na stiahnutie). D. Švecová vtedy na otázky, či ho pripravila ona, neodpovedala.

D. Švecová neskôr neuspela v ďalšej voľbe podpredsedníčky, hoci s tým všetci na Najvyššom súde rátali. Odvtedy má podľa zdrojov zo súdu nie najlepší vzťah s Harabinom.

D. Švecovú navrhla Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave. Pre TREND.sk uviedla, že v prípade zvolenia sa bude usilovať o obnovenie dôveryhodnosti Najvyššieho súdu. „Za dôležitý považujem aj spôsob vystupovania predstaviteľov súdnictva vo vzťahu k verejnosti, prípadne účastníkom konania. Mal by byť jednoznačne zbavený arogancie,“ konštatovala.

Ďalším kandidátom je Daniel Hudák, ktorý bol štátnym tajomníkom v čase, keď bol Š. Harabin ministrom spravodlivosti. Podporujú ho najmä Harabinovi prívrženci. Na štvrtkovom rokovaní ho podľa informácií TRENDu odsúhlasila ako svojho kandidáta aj Sudcovská rada Najvyššieho súdu. D. Hudák je známy z kauzy Bonnano, kde sa zúčastnil na zábave sudcov a právnikov, ktorá vyvolala negatívne ohlasy v spoločnosti. Tiež vysúdil od štátu odškodné 33-tisíc eur za disciplinárne návrhy, ktoré na neho podal exminister spravodlivosti Daniel Lipšic.

Tretím kandidátom je sudca Ivan Rumana, ktorý sa prihlásil do voľby sám.

Najvyšší súd je bez predsedu od 22. júna, keď sa skončilo funkčné obdobie Štefana Harabina. Prvá voľba predsedu, v ktorej kandidoval aj Š. Harabin, bola neúspešná.

Skomplikovať sa môže aj druhá. Dôvodom je nekompletná Súdna rada, ktorej chýba jeden člen, zvoliť si ho majú sudcovia. V prípade, ak by napríklad D. Hudák neuspel, môže podať sťažnosť na ústavný súd. Sťažovať by sa mohol aj I. Rumana, ak ho Súdna rada nepripustí k voľbe. Zákon totiž nie je jednoznačný v tom, či sa kandidát môže navrhnúť sám.

Fulcová namiesto Jankovskej?

Súdna rada, ktorá bude voliť predsedu Najvyššieho súdu, zasadne v novom zložení. Vláda totiž odvolala svojho nominanta Jaroslava Chleboviča, ktorý v prvom kole hlasoval za Harabina. Namiesto neho by mal do rady zasadnúť premiérov poradca Eduard Barányi.

Spomína sa aj výmena ďalšieho člena, sudcu Dušana Čima, ktorý bol zvolený parlamentom ešte v čase, keď Smer nemal väčšinu. D. Čimo je kritikom súčasných pomerov v justícii. Smer by ho mohol odvolať na septembrovej schôdzi. Rovnako aj Alenu Šiškovú, ktorá podobne ako J. Chlebovič hlasovala v prvej voľbe za Š. Harabina. Tieto informácie zatiaľ nik zo Smeru-SD nepotvrdil.

V kuloároch ministerstva spravodlivosti sa tiež vraví o rošáde na najvyšších miesta. Štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú by podľa dvoch zdrojov mala nahradiť sudkyňa Eva Fulcová. Tá je tiež členkou Súdnej rady. V prípade, ak by sa stala štátnou tajomníčkou, vláda by musela za ňu v rade nájsť náhradu.

M. Jankovská pre TREND uviedla, že o ničom takom nevie. E. Fulcová reagovala podobne. „Žiadnu ponuku som nedostala a o výmene štátnej tajomníčky neviem. V médiách som zachytila, že vláda zvažuje výmenu ďalších štátnych tajomníkov. Koho konkrétne, uvedené nebolo.“ Dodala však, že práve sa vrátila z dovolenky a nemusí mať najčerstvejšie informácie.