Na strednom Slovensku v piatok v rámci Dňa železničiarov 2020 odovzdali ceny pracovníkom železníc. Slávnostné podujatie bolo vo zvolenskom Divadle Jozefa Gregora Tajovského, železničiarom prejavili úctu predseda Národnej rady SR Boris Kollár a minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. 

Minister dopravy spolu s predsedom NR SR rozdali uznania a uctili si prácu vyše 50 ľudí. Sú medzi nimi dlhoroční pracovníci, rušňovodiči, majstri elektrotechniky, špecialistka pre sťažnosti i výpravcovia. ,,Oslávili sme prácu modrej armády. Mali by sme ich všetkých oceniť, pretože nemajú ľahkú robotu. Na to, aby sa vlak rozbehol, je treba vynaložiť veľa úsilia. Sú to tisícky ľudí, ktorí ho denne rozhýbu," povedal novinárom po udelení cien predseda parlamentu. Cenu im memoriam dostal aj zosnulý Pavol Virba, ktorému sa profesia rušňovodiča stala osudnou. Zomrel v roku 2015 vo veku 51 rokov pri dopravnej nehode lôžkového rýchlika neďaleko Michaloviec.

Železničná stanica v obci Kúty
Neprehliadnite

Zrýchlenie železnice do Kútov má Váhostav na dosah. ÚVO odklepol podpis zmluvy

Minister dopravy okrem neho poctil i pracovníkov ŽSR. Sú medzi nimi napríklad Tibor Kučera, Viliam Piskla, Peter Bohovič, Pavol Čanády, Štefan Gajanec a Dušan Mihálka. Doležal si uctil tiež prácu zamestnancov ZSSK. Cenu dostali napríklad Monika Bott Karabová, Anna Jarábeková, Danka Galovičová, Ladislav Hacaj a in memoriam si uctili prácu Ľubomíra Vlčeka. ,,Udelili sme aj dve ceny in memoriam. Jedným z nich je rušňovodič, ktorý pri svojej práci zahynul a ešte predtým ochránil cestujúcich v rýchliku," spomenul minister  doplnil že stav našich železníc síce nie je lichotivý, ale ,,na to sme tu my, aby sme s tým niečo urobili".

Uznanie ministra dopravy dostal aj rušňovodič Ján Čizmár z Košíc. ,,Po tých rokoch práce je toto ocenenie na mieste. Tejto profesii sa venujem od roku 1979. Poďakovanie patrí mojej rodine, ktorá má pochopenie pre moju prácu," podotkol.