Minimálna mzda v budúcom roku dosiahne 623 eur v hrubom a bude vo výške 57 percent priemernej mzdy v minulom roku. Zvýši sa z tohtoročných 580 eur. Po novom sa zmení aj systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce. Okrem toho sa stanoví pevná suma príplatkov za prácu. Vyplýva to z návrhu zákona o minimálnej mzde, ktorú v utorok schválil parlament.

JB 28 Ženeva - Nápis LOVE vytvorenými osvetlenými izbami takmer prázdneho hotela na vyľudnenej ulici v Ženeve 3. apríla 2020. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom vo Švajčiarsku sa v piatok zvýšil o 476 na 19.303. Švajčiarsko takisto potvrdilo 37 nových úmrtí. Celkovo na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2, vo Švajčiarsko zomrelo už 573 ľudí. FOTO TASR/AP

The word LOVE is spelled with the lighting in the rooms of an almost entirely empty hotel in Geneva, Switzerland, W
Neprehliadnite

Ako Ženevčania bojujú s chudobou. Odobrili si minimálnu mzdu skoro 4-tisíc eur

Po tom, ako sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli, ministerstvo práce predložilo vlastné návrhy. Finálny návrh sa zrodil až na rokovaní tripartity. Po novom sa upraví zavedený automat zvyšovania minimálnej mzdy a v budúcom roku má minimálny zárobok dosiahnuť 623 eur v hrubom. Suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu zamestnanca má byť 3,58 eura.

Euro bankovky
Neprehliadnite

Ficovu minimálnu mzdu zmenia. Ako bude vyzerať najmenšia výplata a koľko si zoberie štát?

Pozitívny vplyv na náklady zamestnávateľov bude mať podľa ministerstva práce aj nový spôsob určenia minimálnych mzdových nárokov, ktorý sa v jednotlivých stupňoch náročnosti práce bude viazať na nárast mesačnej minimálnej mzdy medzi jednotlivými rokmi a zastabilizovanie mzdových zvýhodnení naviazaných na minimálnu mzdu na úrovni roku 2021. Nárast bude o fixnú sumu.