„Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov je v súčasnosti taký vážny, že dramaticky spomaľuje naše hospodárstvo,“ Christian Duerr, parlamentný líder Slobodnej demokratickej strany (FDP), povedal pre časopis Wirtschafts Woche.

Nemecký ekonomický inštitút odhaduje, že pracovná sila sa tento rok zmenší o viac než 300-tisíc ľudí, keďže do dôchodku odchádza viac ľudí než ich vstupuje na trh práce, píše Reuters.

Ako pritiahnuť pracovníkov

„Problém so starnúcou pracovnou silou vieme dostať pod kontrolu iba pomocou modernej imigračnej politiky... Úroveň 400-tisíc kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia musíme dosiahnuť čo najskôr,“ Duerr dodal.

Očakáva sa, že sa táto medzera v roku 2029 zväčší na viac ako 650-tisíc ľudí. Akumulovaný nedostatok ľudí v produktívnom veku bude v roku 2030 predstavovať 5 miliónov ľudí. Počet Nemcov v zamestnaní minulý rok vzrástol na takmer 45 miliónov aj napriek pandémii koronavírusu.

Prílev 400-tisíc kvalifikovaných pracovníkov ročne chce nová vláda dosiahnuť aj zvýšením minimálnej mzdy. Tá by mala byť na úrovni 12 eur na hodinu. 

Ďalšie dôležité správy

KK23 Berlín - Spolupredseda strany Zelených Robert Habeck prichádza na stretnutie s vedením strany 27. septembra 2021 v Berlíne. Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania, informujú agentúry DPA a AP. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov, pokým za blok Kresťanskodemokratickej ú
Neprehliadnite

Nemecko pomôže firmám, na ktoré doliehajú vysoké ceny energií, povedal minister hospodárstva