Na druhej strane niektorým vadí jej slabý politický výtlak a skrátené legislatívne konanie tam, kde ho nebolo treba. Pre TASR to uviedli v hodnotení 100 dní Kolíkovej v úrade zástupcovia Transparency International Slovensko (TIS), Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris.

Riaditeľka Zastavme korupciu Zuzana Petková poukázala napríklad návrh zaisťovacieho zákona, ktorý „umožní štátu efektívne prevziať majetok osôb podozrivých z toho, že spáchali korupciu alebo ekonomické zločiny“. Návrh zaisťovacieho zákona, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, oceňuje aj advokátka spolupracujúca s Via Iuris Kristína Babiaková.

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie 10. júna 2020 v Banskej Bystrici. Peter Pellegrini končí v strane Smer-SD. Viac s ňou nespája svoju politickú budúcnosť, vzdáva sa funkcie jej podpredsedu a značku Smer-SD podľa vlastných slov necháva
Neprehliadnite

Kolíková asi sama cíti, že táto vláda štyri roky nevydrží, tvrdí Pellegrini

Okrem toho sa jej páčia aj kroky rezortu súvisiace s koronakrízou ako prerušenie lehôt či dočasná ochrana podnikateľov. Oceňuje aj jej systém na určovanie voľných miest sudcov. „V čase, keď má slovenská justícia veľmi zlé renomé a vyše 70 percent ľudí jej nedôveruje, považujeme tiež za veľmi dôležité, že po pol roku bol zvolený predseda Najvyššieho súdu SR,“ skonštatovala K. Babiaková.

Zástupcovia neziskoviek boli však kritickejší pri voľbe nového šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Riaditeľa TIS Gabriela Šípoša prekvapuje jej nepresvedčivý postoj, prečo musí byť generálny prokurátor povolaním len prokurátor. „Nepovažujeme za vhodné, aby sa takáto zásadná zmena udiala cez poslanecký návrh, ktorý na rozdiel od tých vládnych, odborná ani laická verejnosť nemôže pripomienkovať v riadnom procese,“ dopĺňa K. Babiaková. V súvislosti s návrhom sa Petková obáva sily Kolíkovej politického výtlaku, keď nedokázala presvedčiť koaličných partnerov o svojej predstave voľby generálneho prokurátora.

„Tiež si myslím, že jej časť programového vyhlásenia vlády obsahuje mnohé regulácie smerom k sudcom či prokurátorom, ale už menej smerom k advokátom, z ktorých radov pochádza aj Mária Kolíková,“ doplnila Z. Petková. Nie je jej celkom jasné, prečo nevyužila svoje oprávnenie pri podávaní disciplinárnych návrhov na advokátov z Threemy, keď Slovenská advokátska komora spočiatku nekonala. G. Šípoš by zase privítal, keby sa začala venovať infozákonu, ktorý je podľa neho nedostatočný.