Na zodpovednosť preto vyzval aj verejnosť. Apeloval na občanov, aby dodržiavali bezpečnostné opatrenia, pripomína tiež potrebu solidárnosti.

„Naša vlastná disciplína je kľúčovou podmienkou na prekonanie nákazy. Majme na pamäti jednoduché pravidlo: „Ako sa budeme správať dnes, tak bude pandémia vyzerať o dva týždne,“ zdôraznil premiér s tým, že každý občan môže prispieť k zlepšeniu situácie vlastnou zodpovednosťou.

Premiér zdôraznil, že Slovenská republika a jej orgány robia maximum pre to, aby svojich občanov chránili pred následkami nákazy. „Okrem opatrení ústredného krízového štábu konajú i obce, mestá a župy,“ doplnil s tým, že každé zdravotnícke zariadenie sa stará o to, aby malo dostatok ochranných pomôcok, prístrojov i lekárov. P. Pellegrini odmieta umelé vyvolávanie paniky a jej zneužívanie na politické ciele.

„Sme v situácii, na akú sa nikdy nedá vopred dôkladne pripraviť,“ podotkol s tým, že s pandémiou takéhoto rozsahu zatiaľ Slovensko nemá skúsenosť. Verejnosť vyzval, aby rešpektovala bezpečnostné opatrenia a nariadenia. „Nejde tu o žiadnu svojvôľu štátu, ale výlučne o snahu zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu vírusu na Slovensku,“ zdôraznil.

Pripomenul potrebu obmedziť sociálne kontakty a tráviť čo najviac času doma, dôkladne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, pretože umývanie si rúk a používanie dezinfekčných prostriedkov nás chráni pred ochorením.

„Nehanbime sa nosiť ochranné rúška alebo odmietnuť osobný kontakt a podávanie si rúk s našimi kolegami a priateľmi. Sú to všetko kroky, ktoré sú v prospech celej spoločnosti, a nikto nás za ne nemôže odsudzovať,“ dodal.
Rovnako vyzval ľudí, aby sa správali tak, akoby každý, s ktorým prídu do styku, mohol byť nakazený infekčnou chorobou a oni ju od neho nechceli dostať.

Zároveň by mal každý podľa jeho slov konať tak, akoby bol sám nositeľom choroby a nechcel nakaziť ostatných. Zdôraznil tiež potrebu solidarity. Premiér vyzval ľudí, aby pomáhali svojim susedom napríklad s nákupom za dodržiavania všetkých hygienických pravidiel. „Podeľme sa o rúška, ktorých sme pre seba kúpili viac, no inde možno chýbajú,“ poznamenal.