Dvakrát odložený návrh na zdanenie spracovania ruskej ropy nemusí prejsť ani na septembrovej schôdzi parlamentu. O návrhu z dielne ministra financií Igora Matoviča so stranou SaS, ktorá návrh vetovala, zatiaľ nikto nerokoval. Informoval o tom predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý podporu návrhu podmienil znížením iných daní.

„My s tým zákonom budeme súhlasiť, ak zároveň v rovnakom objeme znížime nejakú daň," povedal Sulík. Minister pripustil, že aktuálne zisky rafinérie Slovnaft sú mimoriadne a neprimerané.

„Navrhli sme konkrétne, aby sa znížila daň z pridanej hodnoty na pohonné látky z 20 percent na osem percent. To je to, čo pomôže ľuďom ihneď," povedal Sulík.

O tomto návrhu by chcela strana rokovať na septembrovej schôdzi, keďže k rokovaniu zatiaľ nedošlo.

„SaS súhlasí so zavedením dane z ruskej ropy, ak zároveň povieme, že sa znižuje DPH na palivá z 20 percent na osem, alebo nech sa zníži iná daň," zdôraznil Sulík. SaS sa obáva, že by sa z výnosu mimoriadnej dane z ropy mohli financovať napríklad noví úradníci, ktorí budú kontrolovať voľnočasové poukazy.

Návrh na zdanenie spracovania ruskej ropy predstavil v polovici mája Matovič. Po schválení vládou ho však parlament pre názorové rozpory medzi koaličnými stranami presunul najskôr na júnovú a nakoniec na septembrovú schôdzu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda strany SaS Richard Sulík počas tlačovej konferencie strany SaS k výsledkom zasadnutia Republikovej rady 29. júla 2022 v Bratislave. Juraj Krúpa, ktorý vo štvrtok (28. 7.) oznámil odchod z klubu OĽANO, vstupuje do poslaneckého klubu SaS. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Najpravdepodobnejší scenár je demisia ministrov SaS na konci augusta