Predstavte si, že žijete v metropole, v ktorej vás sleduje okolo 2,6 milióna kamier. Sledovací systém skenuje rysy ľudí na uliciach a v reálnom čase vytvára virtuálnu mapu tváre. Následne údaje porovnáva s naskenovanými tvárami z policajnej databázy. Ak existuje 60-percentná a vyššia pravdepodobnosť, že ide o hľadaného človeka, systém okamžite informuje policajné či iné zložky.

Už to nie je opis úvodu nejakej vedecko-fantastickej knihy, ale zaužívaná realita. Systémy na rozpoznávanie tváre používajú na pomoc proti kriminalite najmä v juhozápadnej Číne. V tamojšom regióne sa nachádza viacero veľkomiest, ktoré zaradili do rebríčka „najsledovanejších“ miest na svete.

V meste Chongqing sa nachádza 168 kamier na tisíc obyvateľov, v Shenzhene je to 159 kamier na tisíc obyvateľov a Šanghaji okolo 113 kamier na tisíc obyvateľov. Celkové množstvo kamier v týchto čínskych mestách sa rátajú v miliónoch. Na porovnanie, v Londýne, kde žije okolo deväť miliónov ľudí, dohliada na bezpečnosť len 627-tisíc kamier.

Kritici upozorňujú, že sledovanie ľudí v takomto rozsahu porušuje medzinárodné práva ľudí na súkromie. Podľa nich môžu svetové vlády uchovávať len údaje o ľuďoch, u ktorých sa zistilo, že sa podieľajú na protiprávnom konaní. Čínske automatizované systémy to však porušujú. Viac si prečítajte v článku Big Brother is watching na britskom webe Guardian.

Čokoládové porno

Existujú tri

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa