Mestá a obce na Slovensku už vedia, že tento rok bude oveľa horší ako minulý, keď sa im darilo zvyšovať príjmy a dokonca tvoriť rezervy. Príjmy im zoseká karanténa a prepad ekonomiky spôsobený pandémiou koronavírusu.

Hlavný výpadok zaznamenajú na podielových daniach, ktoré mestá a obce dostávajú od štátu z príjmu fyzických osôb, keďže mnohí ľudia prichádzajú o prácu, prípadne sa im znižujú mzdy. O koľko sa príjmy samospráv prepadnú, sa ešte len odhaduje. Najväčšie mestá ako Košice a Bratislava môžu prísť o desiatky miliónov eur, menšie mestá o milióny.

„Budúce mesiace budú znamenať výrazný prepad príjmov, na ktorý budú musieť mestá a obce primerane reagovať,“ upozorňuje Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Presné čísla ešte nedokáže povedať, lebo samosprávy momentálne čakajú na oficiálnu daňovú prognózu. Tú by malo ministerstvo financií zverejniť na konci apríla.

Určiť celkový dopad krízy na príjmy si netrúfajú predpovedať ani oslovené mestá. “Kvalifikované odhady hovoria predbežne o výpadkoch od jedného až do 10 miliónov eur podľa doby uzatvorenia výrobných podnikov, obchodov a škôl,“ uvádza Tomáš Holúbek, hovorca Nitry.

Trenčín sa zatiaľ pri podielových daniach opiera o najhorší scenár vývoja zverejnený Radou pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). „Ten predpokladá výpadok z príjmu Trenčína vo výške mínus 26,7 percenta, čo je menej o 6,3 milióna eur oproti schválenému rozpočtu,“ vyčísľuje primátor Richard Rybníček.

Prepočtami rozpočtovej rady sa riadi aj Prešov. V závislosti od poklesu HDP a dĺžky trvania krízy aktuálne ráta s výpadkom príjmov od 2,4 milióna až do 11 miliónov eur.

Samosprávam sa scvrknú aj miestne dane. „Očakávam, že výrazný prepad v príjmoch bude predovšetkým na daniach za užívanie verejného priestranstva a dane za ubytovanie,“ hovorí Matúš Sloboda, odborník na samosprávy z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského.

Košice chcú odpustiť dlh

Košice už minulý týždeň zverejnili odhad, že ekonomické dopady karantény a boja s koronavírusom môžu znamenať výpadok príjmov mestskej kasy až do 40 miliónov eur v tomto roku.

Len na podielových daniach, ktoré sú hlavným príjmom mesta, môžu Košice prísť o viac ako 30 miliónov eur. Pokles miestnych daní by mohol dosiahnuť až 10 miliónov eur.

Košice varujú, že už o dva mesiace môžu mať problém s hotovosťou na svojich účtoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa