Luxusným domom stojacim pri mori v austrálskom Sydney hrozí zrútenie. Vysoké vlny, ktoré za posledné dva dni vyvolala mohutná búrka, totiž nebezpečne podmyli pobrežie a pruh pláže Collaroy Beach sa zúžil o 50 metrov, uviedol spravodajský server BBC.

Počasie na východe Austrálie sa postupne upokojuje, na pobrežie Sydney ale už druhú noc po sebe dorážali obrovské vlny spôsobujúce eróziu. Prepychové vily v hodnote mnohých miliónov dolárov na Collaroy Beach prišli v dôsledku erózie o záhrady za domom, verandy a jedna dokonca o bazén.

Austrálska televízia ABC uviedla, že až sedem domov, z ktorých niektoré sú na pokraji zrútenia, bude musieť byť čiastočne rozobratých.

„Je tu veľa domov, ktoré pozorne sledujeme. Niektoré budú musieť byť zrejme čiastočne rozobraté,“ povedal inžinier Angus Gordon, ktorý sa statikou domov na pobreží zaoberá 40 rokov. Gordon upozornil, že ďalšie vysoké vlny sa na pobreží Sydney očakávajú v noci na stredu, čo zrejme situáciu ešte zhorší.

Mesto Sydney má za sebou najhoršie záplavy za posledných 30 rokov a ľudia z pobrežných domov sa museli evakuovať. Odborníci objekty podrobia dôkladnej kontrole, než sa do nich budú môcť majitelia vrátiť.

Už v pondelok hlásili austrálske úrady troch mŕtvych v štáte Nový Južný Wales, novou obeťou je 75-ročná žena z Tasmánie. Jej dom zaplavila voda a záchranári neboli schopní ju včas vytiahnuť, podarilo sa im ale zachrániť jej manžela, keď do budovy prenikli cez strechu.

Medzi trojicou nezvestných je muž, ktorého ľudia naposledy videli na pláži Bondi v Sydney, a ďalší muž, ktorého zmietla rieka z jeho pozemku v Tasmánii.