V posledných troch mesiacoch roku 2022 zaznamenala divízia Reality Labs, prevádzkovú stratu vo výške 4,3 miliardy dolárov, čím sa celková strata za rok 2022 vyšplhala na závratných 13,7 miliardy dolárov. Navyše k nej možno pripočítať 10,2 miliardy dolárov z roku 2021, 6,6 miliardy dolárov z roku 2020 a 4,5 miliardy dolárov z roku 2019, čo celkovo Zuckerberga stálo 35 miliárd dolárov. Tu však jeho strata nekončí, informuje portál Statista.

Meta vo svojej správe o výsledkoch za tretí kvartál 2022 upozornila, že očakáva, že prevádzkové straty spoločnosti Reality Labs v roku 2023 „výrazne porastú“. Potom by sa podľa spoločnosti mali investície rozbehnúť tak, aby sa „dosiahol vytýčený cieľ dlhodobo zvyšovať celkový prevádzkový zisk spoločnosti“.

V krátkodobom horizonte je situácia opačná, keďže investície do metaverse výrazne zhoršujú výsledky spoločnosti. V roku 2022 klesla prevádzková marža spoločnosti zo 40 na 25 percent, teda celkový prevádzkový zisk klesol zo 46,8 miliardy dolárov v roku 2021 na 28,9 miliardy dolárov v minulom roku.

Treba však podotknúť, že veľká časť tohto poklesu pochádzala zo ziskovej skupiny aplikácií spoločnosti (t. j. Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp), kde spomalenie reklamy a prechod na krátke videá s názvom reels znížili zisky. O to viac však vynikne a zabolí prevádzková strata divízie Reality Labs vo výške 13,7 miliardy dolárov, ktorú nemožno vykompenzovať hlavnou činnosťou Meta.

Pri diskusii o metaverse obhajoval Zuckerberg počas minuloročného hovoru s investormi svoju dlhodobú víziu: „Pred nami je ešte dlhá cesta k vybudovaniu ďalšej počítačovej platformy, ale jednoznačne tu odvádzame kus dobrej práce. Je to obrovská úloha a často bude potrebné vyvinúť niekoľko verzií každého produktu, kým sa stane populárnym. Myslím si však, že naša práca bude mať historický význam a vytvorí základ pre úplne nový spôsob, akým budeme navzájom komunikovať a začleniť technológie do našich životov. Vytvoríme tak základňu pre dlhodobé fungovanie našej spoločnosti.“

Infographic: Meta's Billion-Dollar Metaverse Bet | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

JB 16 Archív - Na archívnej snímke z 9. novembra 2017 výkonný riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg počas diskusie za okrúhlym stolom s inovátormi v St. Louis. Zuckerberg bude v utorok 10. apríla 2018 vypovedať pred Kongresom USA v súvislosti so škandálom úniku osobných údajov až 50 miliónov užívateľov Facebooku pri amerických prezidentských voľbách v roku 2016, čo malo dopomôcť Donaldovi Trumpovi k víťazstvu. FOTO TASR/AP

FILE - In this Nov. 9, 2017, file photo, Facebook CEO Mark Zuckerberg mee
Neprehliadnite

Majetok Marka Zuckerberga za jediný deň vzrástol o rekordných 12,5 miliardy dolárov