Česko-slovenský miliardársky súboj medzi Mariom Hoffmannom a najbohatším Čechom Petrom Kellnerom sa presunul k Hoffmannovej skupine Energochemica, ktorá zastrešuje niekoľko slovenských chemických a energetických spoločností. Medzi nimi spoločnosť Fortischem, ktorá prevádzkuje závod chemickej výroby v Novákoch, ako aj Chemko Slovakia v Strážskom. Energochemica v roku 2011 vznikla ako projekt ľudí a firiem z okolia Poštovej banky a českého podnikateľa Petra Sisáka a holdingu Via Chem Group. Informoval o tom portál tydenikhrot.cz.

Väčšinový vlastník PPF Petr Kellner.
Neprehliadnite

Kellnerova PPF chce ovládnuť Monetu a vytvoriť tretiu najväčšiu banku v ČR

Dnes chemicko-energetický holding patrí Istrokapitálu a konsolidované tržby presahujú 100 miliónov eur. V ostatných rokoch sa však Energochcemica dostala do straty, v roku 2019 to malo byť 22 miliónov eur. A práve Kellnerova PPF banka je tou, ktorá skupinu financuje prevádzkovým úverom v sume viac ako 40 miliónov eur. Ten sa stáva Kellnerovým tromfom, aby mohol na Hoffmanna vyvíjať čoraz silnejší tlak smerom k prevzatiu niektorých aktív.

Podľa Hrotu by v úlohe arbitra medzi obidvomi znepriatelenými stranami mal figurovať ďalší miliardár Patrik Tkáč, ktorý údajne Kellnera odrádza od silového riešenia. Tým, že jeho J&T pred rokmi prevzala Poštovú banku si však Tkáč v Energochemice zrejme háji aj svoje záujmy. 

Vojna medzi Kellnerovými a Hoffmanovými advokátmi sa ale má odohrávať mimo Slovenska i Česka. Uvádzajú sa spory na súdoch v Amsterdame a na patentových úradoch v rôznych kútoch sveta.

Petr Kellner v pražskom paláci Žofín počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pching
Neprehliadnite

Kellner získa stovky miliónov, PPF predá podiel v biotechnologickej firme NBE-Therapeutics