Štyri a pol milióna dolárov (vyše 4,2 milióna eur) dostane konzorcium novinárov ICIJ, ktoré stojí za vlaňajšími odhaleniami masového presúvania peňazí do daňových rajov. Informoval o tom denník The Washington Post.

„Myslíme si, že je naozaj dôležité teraz konať, aby sa nebezpečné trendy nestali normou,“ povedal Stephen King, šéf filantropickej iniciatívy Omidyarovej spoločnosti. ICIJ (Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov) chce peniaze využiť na zamestnanie ďalších reportérov a dátových analytikov, povedal denníku riaditeľ Gerald Ryle.

ICIJ vlani v apríli spustilo dodnes neuzavretú kauzu známu ako Panama Papers. Zverejnené interné materiály panamskej firmy Mossack Fonseca odhalili, koľkým ľuďom spoločnosť pomáhala vyhýbať sa plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti. Nepríjemné informácie sa týkali aj radu politikov, podnikateľov a športovcov po celom svete.

Miliardár a softwarový odborník francúzsko-iránskeho pôvodu Omidyar finančne podporí aj americkú Ligu proti hanobeniu (ADL), ktorá bojuje proti prejavom antisemitizmu. Ďalším príjemcom prostriedkov bude latinskoamerická aliancia ALTEC usilujúca o väčšiu vládnu zodpovednosť a zapojenie občanov.

Omidyar už v minulosti sponzoroval niekoľko podobných projektov. V roku 2013 napríklad poskytol peniaze na založenie servera The Intercept. Ten zverejňuje tajné informácie o činnosti amerických spravodajských služieb vychádzajúce z dokumentov, ktoré vyniesol ich bývalý spolupracovník Edward Snowden.