Prvýkrát v histórii bude spolumajiteľom futbalového klubu v prestížnej anglickej Premier League Čech, píše server idnes.cz.

West Ham United oznámil, že miliardár Daniel Křetínský získal v klube 27- percentný podiel prostredníctvom akciovej spoločnosti 1890s holdings a.s. S kolegom Pavlom Horským budú aj členmi predstavenstva.

„Som rád, že bol tento proces úspešne dotiahnutý. Som nadšenec do futbalu, nesmierne oceňujem a rešpektujem výnimočnú históriu, tradíciu West Hamu United,“ cituje klubový web Křetínského, ktorý od roku 2004 so skupinou J & T spoluvlastní český klub Sparta Praha.

27 percent akcií

Investičná skupina 1890s holdings a.s. (predtým ACS 1893 Holding, resp. J & T Credit Investments) získala vo West Ham United 27 percent akcií. Podľa britských médií za to zaplatí 150 miliónov libier (cca 165,5 milióna eur).

Medzi väčšinových vlastníkov anglického klubu patrí od roku 2010 trio „GSB“, teda spolupredsedovia David Gold a David Sullivan s podpredsedníčkou Karren Bradyovou.

Křetínský bude vo West Hame zároveň členom predstavenstva, čo platí aj pre jeho obchodného partnera Pavla Horského. Ten je v 1890s holdings členom dozornej rady, zároveň jeho meno figuruje vo vedení spoločností súvisiacich s EPH - Energetickým a priemyselným holdingom, v ktorom má Křetínský majoritný podiel.

West Ham uviedol, že Křetínského investícia pomôže klubu na zníženie dlhodobého dlhu.

„Som poctený, že mám príležitosť pomôcť veľkému, hrdému klubu s ohromnou tradíciou,“ uviedol Křetínský.

Investície na ostrovoch

Ide o ďalší z Křetínského investícií na britských ostrovoch. Jeden z najbohatších Čechov má najväčší vlastnícky podiel v tamojšej pošte Royal Mail a je tiež akcionárom reťazca supermarketov Sainsbury 's.

Jeho hlavným zdrojom príjmov je však spomínaný gigant EPH, ktorý združuje energetické spoločnosti v Česku, Veľkej Británii, Írsku, Poľsku, Francúzsku či Taliansku. Vo svojej kategórii patrí EPH k najväčším firmám v Európe.

Zarobil tiež na investíciách do amerických firiem Macys či Foot Locker, okrem toho je aj dôležitým mediálnym hráčom. Tento rok v septembri kúpil okolo päť percent akcií vo francúzskej televízii TF1, vlastní tamojší časopis Marianne, ďalších sedem titulov zo skupiny Lagardere, je tiež akcionárom denníka Le Monde. Je spolumajiteľom Czech News Center, ktoré vydáva napríklad denníky Blesk či Sport.

Časopis Forbes odhadol Křetínského majetok na 87,8 miliárd korún (3,23 miliardy eur).

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Křetínský a Tkáč majú už vyše dvadsať percent akcií holandskej pošty