Skutočnosť, že finančník a investor Warren Buffett neočakávane v nedávnej minulosti stavil na nákup akcií technologického giganta Apple, sa môže ukázať ako najlepší obchod, aký tento 91-ročný miliardár v živote urobil, pretože na cenných papieroch spoločnosti zarobil viac ako 120 miliárd dolárov, napísal portál cnbc.com.

KK22 New York - Na snímke prvý zákazník drží nový iPhone 13 pred obchodom spoločnosti Apple počas prvého dňa predaja 24. septembra 2021 v New Yorku. FOTO TASR/AP
Customers line-up for the iPhone 13 outside the Apple store, on its first day of sale, in New York, Friday, Sept. 24, 2021. (AP Photo/Richard Drew)
Neprehliadnite

Apple sa stala prvou spoločnosťou v USA, ktorej trhová hodnota vystúpila na tri bilióny dolárov

Počas pondelňajšieho obchodovania sa totiž trhová kapitalizácia koncernu Apple ako prvej spoločnosti vôbec vyšplhala na 3 bilióny dolárov a cena jednej akcie stúpla na 182,86 dolára.

Investícia do Applu sa oplatila

Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway začala akcie výrobcu iPhonu nakupovať v roku 2016 a v súčasnosti vlastní ich päťpercentný balík, ktorý ju stál 36 miliárd dolárov. Dnes je Buffettov balík hodný závratných 160 miliárd dolárov. Od nákupu v roku 2016 sa akcie Applu zhodnotili 6-násobne. Akcie Berkshire v roku 2021 prekonali výkonnosť indexu SaP 500 o 2 percentá. V tom istom roku posilnili o 29 percent.

Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett, left, and Vice Chairman Charlie Munger, briefly chat with reporters Friday, May 3, 2019, one day before Berkshire Hathaway's annual shareholders meeting. An estimated 40,000 people are expected in town for the event, where Buffett and Munger preside over the meeting and spend hours answering questions. (AP Photo/Nati Harnik)
Neprehliadnite

Buffettova dvojka Munger prišiel s odkazom: Trhy sú odtrhnuté od reality viac ako v ére dot-com

„Bezpochyby ide o jednu z najlepších investícií, ktorú Berkshire za poslednú dekádu urobil," uviedol finančný analytik James Shanahan.

Známa averzia

Okrem obrovského zhodnotenia Applu v podobe cien akcií nie je pre Buffetta nezaujímavá ani výška dividend, ktoré spoločnosť vypláca. Tie mu každoročne vynesú 775 miliónov dolárov.

buffet
Neprehliadnite

W. Buffet drží v hotovosti 150 miliárd dolárov - a čaká na príležitosť

Vo svete vysokých financií je dobre známa Buffettova averzia voči nákupu akcií technologických spoločností, ale v poslednom desaťročí tento „veštec z Omahy", ako ho prezývajú, svoj názor na investovanie do tohto sektora zmenil, a to najmä pod vplyvom svojich zástupcov pre investície Todda Combsa and Teda Weschlera.

Warren Buffer, Bill Gates, Mark Zuckerberg
Neprehliadnite

Buffet, Gates, Zuckerberg. Desať najbohatších zarobilo tento rok viac ako 400 miliárd dolárov