Spoločnosť sa v posledných týždňoch stala z miláčika Wall Street vydedencom. Ešte v januári sa jej hodnota odhadovala na 47 miliárd amerických dolárov, v septembri potom firma plánovala primárnu ponuku akcií. Teraz má finančné problémy a bojuje o prežitie.

Firma dodala, že všetci zamestnanci dostanú odstupné a ďalšie výhody, a tiež pomoc pri zmene zamestnania.

Spoločnosť zrušila plánovanú ponuku akcií 30. septembra, pretože investori sa obávali rastúcich strát, nepáčil sa im ani podnikateľský model a riadenie firmy. Spoluzakladateľ Adam Neumann týždeň predtým rezignoval na funkciu riaditeľa.

Dlho očakávané prepúšťanie je zatiaľ najväčším krokom japonskej technologickej firmy SoftBank, ktorá poskytla WeWork životne dôležitých 9,5 miliardy  a čoskoro by mala vlastniť 80 percent akcií. SoftBank chce zaistiť, že sa WeWork bude sústrediť na svoje hlavné činnosti a ziskovosť.

Spoločnosť WeWork založil v roku 2010 Adam Neumann so svojou ženou a investičným bankárom Joelom Schreiberom. Z jednej zdieľanej kancelárie v New Yorku firma expandovala na 500 miest po celom svete. V Prahe má WeWork kancelárie v paláci DRN na Národnej triede.

Postupom času sa aktivity WeWork rozšírili do ďalších oblastí, vrátane zriadenia škôl a prevádzkovania bytových domov. Firma rýchlo expandovala, avšak bez jasnej cesty k ziskovosti, uviedla agentúra Reuters.

V prvom polroku tohto roka spoločnosť vykázala stratu 900 miliónov dolárov, výnosy ale zdvojnásobila na 1,54 miliardy dolárov.