Bývalý šéf NAKA Branislav Zurian naznačil, že podozrenia voči súčasnej vláde sa vyšetrujú inak. V tejto súvislosti spomenul osemmesačnú nečinnosť v trestnej veci, ktorá sa má týkať podozrenia z daňových trestných činov nominantov súčasnej vlády.

V rozhovore pre Plus 7 dní sa vyjadril, že je ticho v podozreniach voči ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Povedal, že mu bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech hovoril, že „Mikulec vraj zobral niekoľko tisíc eur za nejaký IT systém, ešte keď pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Čechovi to vraj povedal Imrecze“.

Zurian: Dvere na byte mi vyvalili zrejme baranidlom.
Neprehliadnite

Exriaditeľ NAKA sa o zrušení uznesenia o vznesení obvinenia dozvedel z médií

Exprezident finančnej správy František Imrecze sa aktuálne nachádza vo väzbe pre obvinenia z machinácií pri verejnom obstarávaní, či z brania úplatku.

Portál hnonline.sk pripomenul, že minister vnútra pred časom pre portál priznal, že sa počas svojho pôsobenia vo Vojenskej spravodajskej službe stretol s Františkom Imreczem. Stalo sa tak počas rokovaní o zadovážení analytického sotware-u pre vojenské spravodajstvo.

Zurian tiež povedal, že bývalý šéf operatívy Ján Kaľavský mu o manipulácii s výpoveďami povedal ešte minulý rok v decembri. „O nejaký čas prišiel za mnou šéf operatívy Jano Kaľavský a rozprával mi, ako Čurillov tím ovplyvňoval ľudí, aby vypovedali istým spôsobom. Mal som pocit, akoby mi rozprával obsah nejakého filmu. Vravím – Jano, to nemyslíš vážne! Ak to bude pokračovať, chcem o tom vedieť. V marci prišiel zase za mnou s tým, ako operatívci skrivili ďalší prípad. Presviedčali človeka, aby vypovedal inak, než vypovedal predtým. Poslal som Jana, nech to ide nahlásiť, a on nechcel, že to nikto nepotvrdí a on skončí.“

Branislav Zurian
Neprehliadnite

Prokurátorka zrušila obvinenie exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana

Zurian povedal, že 8. apríla o tom napísal úradný záznam a zaniesol ho na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Za následok to malo, že prokurátor to hneď dal do vyšetrovania a už na druhý deň brali Kaľavského ako svedka. „Zobrali mu telefón a on všetko vyklopil,“dodal.

Branislav Zurian sa vyjadril aj k úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanaského. „Neviem nič. Neviem, aké dôkazy majú proti nemu. Neviem to zhodnotiť. Keď ho chceli zatknúť, volal mi z Chorvátska. Povedal som mu, aby sa vrátil na Slovensko a bojoval. Možno dnes by som mu už povedal iné, ale vtedy som mu radil, aby sa vrátil,“ hovorí Zurian s tým, že keď mu Lučanský volal už vedel, z čoho je obvinený. Poslal mu vraj časť uznesenia, kde bolo, že zobral peniaze, malo ísť asi o 500-tisíc.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský počas  tlačovej konferencie v Bratislave v utorok 30. júna 2020. Lučanský odstupuje z funkcie. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) jeho žiadosť prijal. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Milan Lučanský je od nedele pochovaný na Národnom cintoríne v Martine, informovala rodina

„Vtedy bol zlomený. Vravel: Dúfam, že aspoň ty mi veríš, že to nie je pravda. Ja tomu fakt neverím ani dnes. Každý robí chyby, ale tomuto neverím. Naposledy som Milana videl, keď sa prišiel prihlásiť. Bol v modrej košeli. Na chodbe sme si spolu ťukli zovretými päsťami. Odvtedy sme už nemali žiadny kontakt,” opísal. O Lučanského smrti ho o informovala policajná viceprezidentka Jana Maškarová. 

Jeden z operatívcov mu následne poslal screenshot obrazovky, ako si policajti, ktorí robili na Lučanského prípade, oznamujú správu o jeho smrti. „Bolo tam samé - Yes! Yes! Palec hore. Tešili sa, oslavovali. To bolo strašné. To bolo strašné,“ priblížil Zurian. Dodal, že mu ešte večer, keď bol v kóme, volala Lučanského mama a kládla mu všetko za vinu.