Minister práce Jozef Mihál (SaS) nestíha zaviesť zvýšenie a predĺženie materskej pre mamičky od januára budúceho roka. Na stredajšie (30.11.) rokovanie vlády tak predloží zmenu zákona o sociálnom poistení bez týchto noviniek. Šanca na rast materskej pre mamičky však podľa neho ešte stále je a majú ju v rukách poslanci. Minister to uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi.

"Zdá sa, že túto diskusiu sa nepodarí tak rýchlo uzavrieť. Bol som v tom väčší optimista a dúfal som, že, keď už nie minulý týždeň na vláde, tak sa nám to podarí uzavrieť na tejto vláde," priblížil J. Mihál. Zvyšovanie materskej si však podľa neho vyžiada ešte dlhšiu diskusiu.

Na stredajšie rokovanie vlády tak predloží návrh novely zákona o sociálnom poistení bez výhod pre mamičky. "Bude tam len to, čo je nevyhnutné urobiť od prvého januára, a to sú dve veci. Prvou je ponechať sadzbu úrazového poistenia vo výške 0,8 % prechodne na ďalšie dva roky," priblížil J. Mihál. To, ako sa vysporiadať s úrazovým poistením, tak necháva J. Mihál podľa vlastných slov na ďalšiu vládu.

Druhým bodom, ktorým sa bude vláda v prípade zákona o sociálnom poistení zaoberať, je umožnenie presunu prostriedkov medzi prebytkovými a deficitnými fondmi Sociálnej poisťovne (SP) podľa doterajšej praxe aj počas ďalších dvoch rokov. Takýto návrh novely zákona o sociálnom poistení pôjde v skrátenom legislatívnom konaní aj do parlamentu.

Minister zároveň nevylúčil, že mamičky by si aj napriek tomu mohli od januára prilepšiť. "Nevylučujem, že za prípadnej podpory poslancov, by sa do novely, ktorá pôjde v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu, mohli pridať formou poslaneckých pozmeňovacích návrhov zmeny, ktoré by umožnili zvýšenie materskej a zároveň obmedzenie dobrovoľného nemocenského poistenia," vysvetlil J. Mihál.

Ak teda bude vôľa poslancov, zvýšenie materskej ešte stratené nie je. "Ja sa o to budem snažiť, ale siliť to nemôžem," podotkol J. Mihál. Žena, ktorá má v súčasnosti príjem 600 eur, dostáva mesačnú materskú vo výške 360 eur. V prípade, že by sa nakoniec podarilo presadiť zvýšenie materskej o 5 percent, tak by si prilepšila na materskej o 30 eur mesačne.

Otvorenou otázkou však podľa J. Mihála stále zostáva dobrovoľné nemocenské poistenie. Práve v ňom vidí minister veľké plytvanie a jeho lepším nastavením by sa mohli v rozpočte nájsť peniaze na vykrytie zvýšenia materskej.

"Budeme navrhovať, aby sa dobrovoľné nemocenské poistenie nedalo uzatvoriť sólovo, ako je to teraz, ale len ako súčasť kompletného balíka dobrovoľného sociálneho poistenia," načrtol J. Mihál. To znamená, že človek, ktorý nie je povinne poistený v SP, by sa mohol dobrovoľne poistiť, ale len na všetky tri druhy poistenia súčasne. Teda na nemocenské a dôchodkové poistenie, ako aj poistenie v nezamestnanosti.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch