Ľadovec Knik, na ktorom havaroval vrtuľník s multimiliardárom a najbohatším Čechom Petrom Kellnerom, je súčasťou stále nedotknutej aljašskej divočiny. Šanca, že tam narazíte na vlka, je oveľa väčšia, ako na človeka. Informuje o tom český portál denik.cz

Knik leží východne od aljašskej metropoly Anchorage. Ľadovec je súčasťou Chugachského štátneho parku. Nenachádza sa tam však vôbec nič, len ľad, sneh, pustatina a prázdnota. Od čias zlatej horúčky sa toto miesto nijako nezmenilo. A ani zlatokopi ho nedokázali zásadnejšie premeniť. Na to je príliš drsné a divoké.

Väčšinový vlastník PPF Petr Kellner.
Neprehliadnite

Pri nehode vrtuľníka zahynul český miliardár Petr Kellner

Občas sa tam však naskytne možnosť začuť zvuk vrtuľníka, ktorý priváža lyžiarov a snowboardistov na niektorú z pustých i viac ako štyri tisícky metrov vysokých hôr. Petr Kellner jazde hlbokým snehom mimo zjazdovky podľa portálu úplne prepadol. Dôkazom môže byť aj výročná správa jeho spoločnosti PPF za rok 2012, kde ho môžete vidieť na fotografii, na ktorej schádza na snowboarde z podobnej hory. Divoká Aljaška je pre heliskiing, čo je práve lyžovanie z opustenej hory, kam vás dovezie helikoptéra,  zasľúbenou krajinou. Práve tu v polovici minulého storočia tento adrenalínový šport aj vznikol.

Keď vrtuľník spoločnosti Soloy Helicopters z mestečka Wasilla havaroval, na palube mal okrem pilota Zacharyho Russela ešte ďalších štyroch ľudí. Soloy Helicopters je spoločnosťou s tridsaťročnou tradíciou. Na svojich stránkach tvrdí, že jej piloti majú odlietaných v priemerne cez sedem tisíc hodín.

Spoločníkom Petra Kellnera bol freestylesnowboardový tréner a zakladateľ PPF lyžiarskeho amatérskeho tímu Benjamin Larochaix, ktorý pri nehode tiež zahynul, a desaťnásobný majstra Česka v jazde na U-rampe snowboardista David Horváth, ktorý leží vo vážnom ale stabilizovanom stave v nemocnici v Anchorage. 

Petr Kellner
Neprehliadnite

V rebríčku najbohatších bol už takmer stálicou. Kto bol Petr Kellner?

Petr Kellner bol ubytovaný v rezorte Tordrillo Mountain Lodge, ktorý sa nachádza západne od Anchorage. Vrtuľníkom to z metropoly ku chate trvá 40 minút. Ubytovací balíček tam štartuje na 15-tisícoch dolároch. Tordrillo Mountain Lodge považujú za najluxusnejšie stredisko na Aljaške. ,,Za 17 rokov, čo tu tieto akcie prevádzkujeme, je to prvýkrát, čo musíme čeliť takejto udalosti," uviedol rezort k tragickej udalosti vo vyhlásení, podľa ktorého bol Petr Kellner ich častým hosťom a priateľom.

Autor: Martin Kratochvíl, deník.cz