R. Krajmera však spája niečo konkrétne s Jánom Kuciakom. Šéf protikorupčnej jednotky NAKA je nepriamo prepojený na oligarchu Norberta Bödöra, o čom v minulosti písali Aktuality.sk. A bol to práve zavraždený novinár Ján Kuciak, ktorý monitoroval biznis bödörovcov. 

Portál Aktuality.sk, pre ktorý zavraždený novinár pracoval, pred necelým rokom odhalil, že Krajmerova manželka má napojenie na vplyvného podnikateľa Norberta Bödöra spájaného so Smerom-SD.

R. Krajmer bol po nájdení mŕtvych tiel J. Kuciaka a jeho družky na záberoch televízie Joj, ktorá natočila v deň odhalenia tragédie reportáž z Veľkej Mače, kde pár býval. Okrem neho tam z vyššie postavených funkcionárov NAKA vidno už len šéfa agentúry Petra Hraška a ďalšieho muža, ktorý sa podobá na šéfa protizločineckej jednotky Vladimíra Kúdela. Jeho podriadení riešia vraždy.

TREND sa policajného prezídia pýtal ešte v stredu, prečo bol R. Krajmer na mieste vraždy. Odpoveď doteraz nedostal. 

V piatok TREND urgoval odpovede, hovorca uviedol, že policajný prezident Tibor Gašpar možno bude mať tlačovú besedu, tá sa však nekonala. Podľa dvoch policajtov, ktorých TREND oslovil, ale pre citlivosť kauzy nechceli byť menovaní, z dostupných informácií nevyplýva žiadny dôvod, pre ktorý by bola Krajmerova prítomnosť opodstatnená.

Aktualizované o 12:15 - Minister vnútra Robert Kaliňák na margo R. Krajmera v relácii RTVS O 5 minút 12 uviedol, že jeho prítomnosť na mieste činu bola v poriadku pretože to bol to práve jeho tím, ktorý dal na talianskych podnikateľov, spájaných s mafiou, obvinenie za úplatky.

Aktualizované o 16:55 - Hoci v čase, keď bol R. Krajmer na mieste vraždy, nebolo ešte verejne známe, že J. Kuciak sa vadalovcom vôbec venoval. 

V nedeľu poobede nakoniec reagovalo aj Prezídium policajného zboru. R. Krajmer bol podľa polície na mieste vraždy približne 10 hodín od oznámenia s cieľom zisťovať, či pri obhliadke miesta činu neboli zistené informácie, ktoré môžu mať súvis s činnosťou respektíve s prípadmi, ktoré jednotka vyšetruje.

Podľa vyhlásenia Prezídia Policajného zboru vôbec nebol na mieste činu, teda v dome. „Odmietame opäť zavádzajúce tvrdenia o účelovosti jeho prítomnosti z iného, než služobného dôvodu,“ uvádza Policajný zbor.

Zmyslom vzniku Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru bolo podľa polície zlepšiť vymieňanie si informácií medzi špecializovanými zložkami v súvislosti s trestnými činmi, ktoré vyšetruje NAKA. Aj v súčasnosti pracujú na prípade všetky národné jednotky NAKA, dodáva polícia.

Aktualizované o 17:25 - Advokát poškodených, teda rodiny obete, Daniel Lipšic hovorí, že Krajmerova prítomnosť pri dome zavraždených vyvoláva veľké pochybnosti. Aj keby jeho tím riešil korupciu u Vadalovcov, nie je známe, že by boli podozriví po zadržaní vypočutí k inému prípadu ako k vražde. „A naviac v čase, keď tam prišiel, polícia túto stopu ešte nepreverovala," dodal D. Lipšic. 

Na mieste činu, kde zavraždili novinára, bol policajt spájaný s oligarchom Bödörom

Róbert Krajmer na mieste činu, kde zavraždili Jíána Kuciaka a Martinu Kušnírovú Zdroj: NMH / Michal Smrčok

Odmeny, dotácie, zákazky

O R. Krajmerovi zverejnili Aktuality.sk v máji závažné skutočnosti. Jeho manželka Mária Krajmerová pôsobí vo firme Kúpele Trenčianske Teplice, ktorú v tom čase ovládali vplyvní podnikatelia Zoroslav Kollár a Norbert Bödör. Členom štatutárnych orgánov, kde pôsobila aj policajtova žena, podľa Aktuality.sk vyplatili vysoké odmeny.

Podľa zistení Aktuality.sk dali Kúpele Trenčianske Teplice za rok 2015, keď tam vstúpila Mária Krajmerová, členom štatutárnych orgánov odmeny za 239-tisíc eur. Polícia vtedy na celú vec reagovala tak, že redaktori Aktualít.sk môžu dať podnet na policajnú inšpekciu, ak majú informácie o protiprávnom konaní.

O N. Bödörovi písal aj zavraždený investigatívny novinár J. Kuciak. Zverejnil, že personálne prepojené firmy získali dotácie a štátne zákazky za niekoľko miliónov eur. Bolo to počas pôsobenia ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD).

J. Kuciak prišiel aj na to, že firma, ktorú pred niekoľkými rokmi založil samotný šéf polície Tibor Gašpar, sídli v budove, ktorá patrí Norbertovi Bödörovi – synovi vplyvného podnikateľa.

Hlavnou spoločnosťou Bödörovcov je bezpečnostná firma Bonul. Ako J. Kuciak napísal, začalo sa jej dariť po nástupe druhej Ficovej vlády. Dostala zakázky od ministerstva hospodárstva, Slovenskej pošty, Sociálnej poisťovne či Transpetrolu.

Kľúčik k Smeru

J. Kuciak zverejnil aj ďalší text o hoteli Zlatý kľúčik, ktorý je spájaný s bödörovcami a je obľúbený medzi členmi Smeru-SD. Konala sa v ňom napríklad narodeninová oslava poslanca Smeru Jozefa Valockého.

Podľa zistení Aktuality.sk dostali firmy, ktoré vlastnia tento hotel aj s pozemkami, krátko pred voľbami 2016 dotácie asi za 2,4 milióna eur. Pridelila im ich Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá patrí pod rezort pôdohospodárstva, vtedy riadený Ľubomír Jahnátkom.

J. Kuciak tiež informoval, že firmy okolo oligarchu N. Bödöra súťažili sami medzi sebou u ministrov Smeru Ľ. Jahnátka a Petra Žigu.

N. Bödör sa pre médiá nevyjadruje. Nedávno poskytol rozsiahly rozhovor Hospodárskym novinám, v ktorom tvrdil, že jeho podnikanie nie je závislé od Smeru-SD. Argumentoval, že vládne zákazky mal jeho Bonul aj za inej garnitúry.