Americká softvérová spoločnosť Microsoft kúpi za 68,7 miliardy dolárov vývojárov hier a vydavateľa interaktívneho zábavného obsahu Activision Blizzard.

Tá okrem iného vlastní hry, ako je Call of Duty alebo Candy Crush. Akvizícia má urýchliť rast hernej divízie Microsoftu, oznámili v utorok firmy v spoločnom oznámení.

Tretia najväčšia firma

Po dokončení transakcie bude Microsoft treťou najväčšou hernou firmou na svete podľa výšky tržieb za spoločnosťami Tencent a Sony.

Transakcia je najväčším prevzatím vo videohernom priemysle. Microsoft ponúkol za jednu akciu Activision Blizzard 95 dolárov. To oproti piatkovej záverečnej cene akcií predstavuje prémiu okolo 45 percent. V pondelok boli akciové trhy v USA pre sviatok zatvorené.

,,Hry sú dnes najdynamickejšie a najzaujímavejšie kategórií zábavy na všetkých platformách a budú hrať dôležitú úlohu v rozvoji platforiem metaverse," uviedol generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella.

Transakciu už schválili správne rady oboch spoločností. Ešte ju posúdia regulačné úrady a schváliť ju musia akcionári Activision Blizzard. Uzavretá by mala byť vo fiškálnom roku 2023.

Activision sa zmieta v rodových problémoch

Activision však tiež čelí kultúrnej búrke, ktorú vyvolal postoj spoločnosti k ženám, dodáva Bloomberg. Vo vyhlásení Microsoftu sa tiež uvádza, že generálny riaditeľ Activisionu  Bobby Kotick zostane vo svojej funkcii. Po uzavretí dohody budú obchodné aktivity Activisionu podliehať Philovi Spencerovi, ktorý stojí na čele hernej divízie Microsoftu. 

Activisionom otriasajú viaceré škandály súvisiace s údajnou rodovou diskrimináciou a obťažovaním. Firma navyše čelí niekoľkým žalobám. Zamestnanci tierž vyzývajú Koticka, ktorý stojí na čele spoločnosti už tri desaťročia, aby odstúpil.

Dopyt po hrách vzrástol

Dopyt po videohrách v čase pandémie prudko vzrástol. Ľudia, ktorí boli pre lockdowny nútení zostať doma, totiž viac hrali počítačové hry, aby sa nejako zabavili.

Minulý týždeň konkurenčný vydavateľ videohier Take-Two Interactive Software oznámil, že za 11 miliárd USD kúpi firmu Zynga, tvorcu hry FarmVille.

Správu aktualizujeme

Ďalšie dôležité správy 

Microsoft
Neprehliadnite

Európska komisia Microsoftu bezpodmienečne schváli akvizíciu firmy Nuance