Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský v piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Anežka Šrojta Hrdá.

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO) počas tlačovej konferencie k riešeniu pre udržanie slovenského vinohradníctva a podpore vinárov na Slovensku vo vinohradoch neďaleko obce Doľany 26. novembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Slovenskí vinohradníci a vinári si zaslúžia lepšie podmienky, tvrdí Mičovský

„Dôvodom na odvolanie generálneho riaditeľa Vigodu je zdynamizovanie transformačných procesov a nastavenie účinnej obchodnej politiky," vysvetlil Mičovský.  Dočasne povereným generálnym riaditeľom štátnych lesov bude Tomáš Čuka, doteraz poverený riaditeľ Odštepného závodu Levice.

 Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik sú najväčším správcom lesného majetku na Slovensku. Obhospodarujú necelých 900-tisíc ha lesných pozemkov, čo je takmer 45 percent lesného pôdneho fondu Slovenska. Koncom roka 2019 zamestnával podnik takmer 3 600 ľudí.

Vigoda v reakcii uviedol, že rozhodnutie ministra rešpektuje. „Je mi ľúto, že som nemohol naplniť svoje plány reorganizácie štátneho podniku, s ktorými som vyhral výberové konanie. Toto náhle rozhodnutie prichádza v čase rozbehnutých transformačných procesov a nastavovania novej obchodnej politiky, ktorá mala zabezpečiť konkrétne dodávateľsko-odberateľské vzťahy, a predovšetkým naštartovať procesy lesného hospodárenia aj smerom k mimoprodukčným funkciám lesa,“ vyjadril sa Vigoda s tým, že pevne verí, že jeho nasledovníci budú pokračovať v týchto zmenách. „Novému vedeniu podniku, ako aj všetkým poctivým lesníkom na Slovensku úprimne držím palce,“ uzavrel odvolaný šéf Lesov SR.